начало

След пет отвода, ВСС прекрати „безвремието“, т.е. конкурса за търговските отделения на апелативните съдилища След пет отвода, ВСС прекрати „безвремието“, т.е. конкурса за търговските отделения на апелативните съдилища

включване на недвижим имот на физическо лице в предприятие н

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


включване на недвижим имот на физическо лице в предприятие н

Мнениеот petkovsofia » 16 Фев 2013, 09:42

Колеги,интересува ме какъв е редът за включване на недвижим имот на физическо лице в предприятие на ЕТ,което е собственост на същото.Включването е с цел продажба на предприятието по чл 15 ТЗ.
petkovsofia
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 20 Фев 2009, 23:21

Re: включване на недвижим имот на физическо лице в предприят

Мнениеот REVOLUTION » 16 Фев 2013, 10:02

ЗДДФЛ
Използване на лично имущество на физическото лице за дейност като едноличен търговец

Чл. 27. (1) Физическо лице - собственик на предприятието на едноличния търговец, може да включи в имуществото на едноличния търговец придобити от него движими и недвижими вещи, които:
1. не са в режим на съсобственост, или
2. са част от съпружеска имуществена общност.
(2) Вещите по ал. 1 се завеждат в счетоводството на едноличния търговец по документално доказаната им цена на придобиване.
(3) В случаите по ал. 1 физическото лице - собственик на едноличния търговец, съставя протокол, в който посочва вида на вещта и цената по ал. 2.
(4) В случаите по ал. 1, т. 2 другият съпруг декларира с нотариално заверена декларация съгласието си за включване на вещта в имуществото на едноличния търговец.
(5) Ако впоследствие вещта по ал. 1 бъде изключена от имуществото на едноличния търговец и премине към физическото лице - собственик, за данъчни цели се смята, че физическото лице - собственик на едноличния търговец, извършва продажба на тази вещ по пазарна цена, независимо от обстоятелствата по чл. 13. Облагаемият доход се определя като разлика между:
1. пазарната цена и данъчната стойност - за данъчни амортизируеми активи по Закона за корпоративното подоходно облагане;
2. пазарната цена и документално доказаната цена на придобиване - за всички други вещи.
(6) Данъчните временни разлики по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, които са свързани с вещ по ал. 1, не се признават за данъчни цели към момента на продажбата по ал. 5 и през следващите години.
(7) Пазарната цена по ал. 5 се приема за цена на придобиване при последваща продажба или замяна на вещта от физическото лице - собственик, както и при последващо прилагане на ал. 2.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: включване на недвижим имот на физическо лице в предприят

Мнениеот karanedeff » 16 Фев 2013, 10:04

petkovsofia написа:какъв е редът за включване на недвижим имот на физическо лице в предприятие на ЕТ,което е собственост на същото

ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА


Декларацията по чл. 27 от ЗДДФЛ подлежи на вписване
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: включване на недвижим имот на физическо лице в предприят

Мнениеот petkovsofia » 16 Фев 2013, 11:39

Благодаря за отговора ,потърсих още информация и разбирам че са необходими протокол и декларация от собственика ,като декларацията трябва да се завери нотариално и да се впише в агенция по вписванията. Имате ли мнение или практика по въпроса?
petkovsofia
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 20 Фев 2009, 23:21

Re: включване на недвижим имот на физическо лице в предприят

Мнениеот n_ikito » 16 Фев 2013, 16:42

Вписването е много спорно....
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта


cron