ykovachev написа:Принципно отговорът може да бъде доста пространен. Накратко - да, могат да бъдат задължени, но за да бъде всичко по-лесно, е добре да има решение на Общото събрание на собствениците (не другото - на собствениците и обитателите или както там го наричаше ПУРНЕС), на което трябва да имате квалифицирано мнозинство. Демек - не просто повечето съседи да си решат ей така, оформете го в протокол. За подробности - Закон за собствеността и ПУРНЕС, а надълго и нашироко нещата могат да Ви бъдат изяснени само от колега, при който да отидете за консултация.
Успех!
Колеги, в тази връзка и аз попаднах в един доста, за мен интересен, казус.
Продавач продава n на брой офиси в офис сграда. При подписване на предварителните договори с купувачите, включва клауза, че всеки един от тях дава изричното си съгласие, по чл.57 от ЗУТ, Продавачът да поставя свои рекламни съоръжения, както намери за добре и където си поиска/с разрешение от общината/. Само че единият от купувачите решава да не даде предварително съгласието си, а след прехвърляне на собствеността. Тогава продавачът възразява и казва, че при всички случаи въпросният купувач за да постави своята реклама ще трябва да плаща наем. Питам се на какво основание продавачът ще сключи с новия собственик договор за наем, след като ЗУТ дава равни права и на продавача и на новия собственик. По какъв начин се уреждат тези въпроси, тъй като в чл.57, ал.4 от ЗУТ има препратка към чл.49 от правилника за прилагане на ЗС.
На какво основание изобщо ако един от собствениците/инвеститора на сградата/ не даде доброволно съгласие на новия собственик на единия от офисите да си постави реклама, ще му поиска пари за наем?