kontrol написа:Като че ли идеята, която се прокрадна, беше, че ще отпадне регистрацията в общината на ЕС, които не са сдружения - с цел да се облекчат общините. Не съм сигурен де.
Може би с някакакво разширително тълкуване на чл. 6 ал. І т. 16 ЗУЕС и чл. 7 може да се изведе задължение за собственика да се вписва в Книгата, за нарушение на което да се налага глоба - това е може би единствената санкция, с която може да се заплаши. Но вписването става доброволно, актове изрично не могат да се искат, значи трудно би се установило несъответствие по този ред.
Така че "со кротце, со благо"
Пък и какво толкова Ви пука...
Пукането идва от това, че се опира до най-чувствителната струна на подопечните /и себеравни/ собственици на ЕС. За "$". При повечето сгради в режим на ЕС, ремонтът и обновлението е занемарено още с влизането в отделната етажна единица, апартаментът или каквото и да е друго подобно и са се натрупали "необходими" ремонти. Никой не следеше, или почти никой от общинска администрация, камо ли на друго по-високо ниво, се сещаше за стотиците хиляди такива сгради. И сега отведнъж се поставят срокове, заплашително се размахва пръст, ако не се учреди Сдружение или ОС. Поддадени на този елементарен натиск, друго не може да се нарече, а и от желание при някои да речем да пооправят сградите си, се учреди подобаващата структура. За повечето райони на страната процентът е до към 5%, засега, колкото и да е стряскащо или нестряскащо това след няколко отлагания. Непукизмът е повече при градоначалниците, на които законодателят предвижда да въведат контрол, с някакви парични санкции, но засега няма такова подплашване, за да има стимул към адекватно етажно-собственическо сдружаване. Още повече, че тези кметове има понатрупване покрай "крайно, съвсем крайно нуждаещи се" представители на съдебната власт и пр. подобни. Най са големи трудностите с обитателите на пределна пенсионерска възраст, особено тези които са останали сами. Убедени, че една от техните сгради, от стотиците хиляди, да не казваме повечето, няма по-дълъг живот от 50-70 години, даже са го чули някъде, никак не са склонни към промяна на нагласата. Сдружаването го виждат, повече като нареждане отнякъде горе, отколкото като назряла, макар и доста късно, необходимост. А и за какво им е обновление, като животът свършва...
Съгласен съм с предложеното насочване на вниманието към чл. 6, ал. 1, т.16 и чл. 7, но при покачващото се динамизиране на смяна на собственост, поради раздвижването в рамките на Евр. съюз, мъчително търсене на работа на някои /има плавно покачване на безработица/, самото поскъпване на живота, трудностите при събиране на вноски по посочения по-горе фонд ще се увеличават. Ще има и стремеж, както в случая, да се представят по-ниски стойности на процента от общите части. Затова и споменах, че някои от собствениците "не могат да го намерят нот.акт"..., още повече че не са регистрирали промяната на собствеността в МДТ на района. А има и изкривяване или престараване в определена степен сред някои с цел предстояща продажба и хиляди разправии впоследствие, че трябва да дава друга вноска, която не е по вкуса му, поради една или друга злоупотреба на регистриращия имота. И това го има. Това не трябва да ми пука, естествено. Пукането идва при разпределението на вноската, която за облекчение на събиращия средствата /касиер/, е закръглена още при учредяване и вземане на първите решения. Оттам и идва въпросът ми, оня първоначалния. Да се надявам същия този въпрос вълнува много други като нас и мен.