Страница 1 от 1

срочен трудов договор

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2005, 19:33
от mona
Работодател в нарушение на чл. 68 от КТ от август 2002г. сключва с работник наняколко пъти срочен трудов договор. Сега след изтичане на последния договор не го подновява и човекът остава без работа. След като законът казва че при това положение договорът се счита като сключен за неопределено време работникът какви права има?
Трудовото право не ми е силна страна и не съм сигурна право на какъв иск има работника и кой най - успешено ще защити интересите му:
1. Възстановяване на работа плюс обезщетение за времето през което е бил без работа; или 2. Обезщетение за неспазено предизвестие, тъй като според законовата фикция налице е бил безсрочен договор и за неговото прекратяване е необходимо предизвестие.
Благодаря.

Re: срочен трудов договор

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2005, 20:08
от донна2
Ами колежке вие сте се ориентирали много добре, няма от какво да се притеснявате .

Re: срочен трудов договор

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2005, 22:41
от monteskio.
Mona,
На този адрес може да се запознаеш с разрешението на казуса.http://lex.bg/members/monteskio/

MONTESKIO

Re: срочен трудов договор

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2005, 10:27
от mona
Този положителен установителен иск, който ще установи че договорът е за неопределено време може ли да се съедини с осъдитилните за присъждане на обезщетение и възстановяване на работа?
И защо въобще е необходимо да се завежда такъв установитилен иск след като ex lege договорът се счита за неопределено време?
Иначе страницата е много полезна. Благодаря!

Re: срочен трудов договор

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2005, 19:04
от monteskio.
Mona,
След като в твоя случай поредният срочен договор не е продължен и трудовото рпавоотношение на работник аили служителят е прекратено, то предявяването на положителен установителен иск е недопустимо, тъй като е налице нарушение на ПРАВОТО и в такъв случай, следва да се използва осъдителен иск, който съдържа в себе си и установителен такъв - т.е. точно както си се насочила!))).От друга страна, за да има сила на пресъдено нещо , смятам,ч е е удачно да се предяви инцидентен истановителен иск по чл. 118 ГПК - за обявяване на недействителността на третият , а и след него на всички останали трудови договори.Този преюдижиален факт, е от значение за обявяване на прекратяаването на незаконосъобразно и следващите се задължения от страна на работодателя.
успех!

MONTESKIO