начало

Kакво означава победата на Тръмп за Европейския съюз и НАТО Kакво означава победата на Тръмп за Европейския съюз и НАТО

чл.91 СК

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл.91 СК

Мнениеот pepelanka » 23 Май 2008, 09:16

Колеги, в какво трябва да се изразява според Вас тежкото провинение по чл.91 ал.1 от СК?Много ми харесва и искам да се възползвам от текста,така че ще съм благодарна да обменим мнения! :lol:
Изображение
pepelanka
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 10 Май 2008, 17:07

Мнениеот inspectora » 23 Май 2008, 09:47

То обикновено фактите се подвеждат под нормата, а не обратното - според нормата да се "издирват" факти ...
Но все пак ... "тежко провинение" по чл.91 СК - аз лично бих взел "примерни" "тежки провинения" от чл.3 от ЗН ;) ... като за насока ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: чл.91 СК

Мнениеот Melly » 23 Май 2008, 10:12

pepelanka написа:Колеги, в какво трябва да се изразява според Вас тежкото провинение по чл.91 ал.1 от СК?Много ми харесва и искам да се възползвам от текста,така че ще съм благодарна да обменим мнения! :lol:


Ах ти.., закачка такава!
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Мнениеот pepelanka » 23 Май 2008, 21:07

Благодаря на всички!Извинявам се за късния отговор, но ходих да си съскам в полето и да търся нещо за хапване, че поколението иска храна!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Изображение
pepelanka
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 10 Май 2008, 17:07

Мнениеот pepelanka » 24 Май 2008, 13:15

"Едно незачитане, пренебреже¬ние, грубо отношение, морален тормоз и пр. могат също да се окачествят като тежко провинение. "

Детето вече е пълнолетно, но е студент.Не поддържа никакви отношения с баща си извън съдебните дела за издръжка.Междувременно се конституира и като частен обвинител срещу баща си по 183 от НК.Бащата е осъден с глоба.Мисля си , да взема да се пробвам с незачитане, защото бащата се възприема само като касичка.
Изображение
pepelanka
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 10 Май 2008, 17:07

Мнениеот donna » 01 Юни 2008, 17:13

При все ,че търсих съдебна практика ,но нищо...

http://www.bglegis.com/Izdryjkata_komentar.doc



2. ТЕЖКО ПРОВИНЕНИЕ ПРИ ИЗДРЪЖКАТА — СЪЩНОСТ. Чл. 91, ал. I СК гласи: „Не може да търси издръжка лице, което се е провинило теж-срещу онзи, който дължи издръжката, срещу негов съпруг, низходящ иг възходящ." Понятието „тежко провинение" не е дефинирано в текста. То -; е определено и чрез някакъв списък от прояви. Към него могат да се подве¬дат най-различни конкретни деяния. Наличността му трябва да се преценя?:-във всеки отделен случай. Подобни понятия се употребяват в законите и ~ други поводи. Например: Осиновяването може да бъде прекратено пора.:* „тежко провинение" на страната (вж. чл. 64, ал. 1, т. З СК и Прекратяв^ж на осиновяването поради тежко провинение). Развод може да се доп>;гк при „вина за разстройството на брака" (вж. чл. 99 СК и Вина за разстрои—-вото на брака — обща характеристика на уредбата). Смисълът, койтс . влага в тези понятия, е от значение и за изясняване на „тежкото провинен.- -при издръжката. В други случаи точно определени виновни поведения вс^г-до санкционни последици: изгубване право на наследяване поради ..не;:-стойнство". до което водят деянията убийство, набедяване, противопрачаа действия относно завещанието на наследодателя (чл. З от Закона за *и-следството); възможност за отмяна на дарение поради „непризнателност*. до която водят деянията убийство, набедяване, недаване на издръжка "ЕЬ
224

ЧАСТ ОСМА
227 от Закона за задълженията и договорите). Тези провинения биха довели до изгубване и на издръжката. Тяхната тежка укоримост е преценена от самия законодател. Но при издръжката не е необходимо да се касае до престъпление. Достатъчно е силно морално укоримо поведение (например пълно пренебрежение към тежко болен, въпреки че от него се получава из¬дръжка). Общо може да се каже, че тежкото провинение по чл. 91 СК е такова поведение на нуждаещия се от издръжка, което прави нейното полу¬чаване противно на морала. Издръжката е форма на семейна взаимопомощ. Тя се основава на уважението и привързаността, на нравствените и емоцио¬нални отношения между членовете на семейната общност. Затова, ако нуж¬даещият се член на семейството пренебрегва и сам руши семейната близост, той губи морално и правно основание да търси издръжка.
3. ТЕЖКО ПРОВИНЕНИЕ ПРИ ИЗДРЪЖКАТА — БЕЛЕЗИ. Тежкото прови¬нение по чл. 9! СК е сьзпате.иш. умишлено деяние. Само в този случай то предизвиква моралната укоримост, която се санкционира с изгубване на издръжката. Тази санкция няма да настъпи (по примери от практиката), ако деянието е извършено: по непредпазливост (нараняване при автотранспорт¬но произшествие, обгаряне при изтърване на съд с вряла вода); поради изви¬нителна грешка (изолиране от съпругата в отделна стая поради накяеветя-ване на съпруга в изневяра); при неизбежна отбрана (привеждане в безсъзна¬ние чрез силен удар, за да се попречи извършването на убийство); като оп¬равдана реакция, предизвикана от насрещната страна (обидни думи към съпруг, поддържащ извънбрачни връзки).
Тежкото провинение може да приеме различни форми: активно действие (опит за убийство, клевета) или бездействие (неоказване на помощ при опасност за живота); еднократна проява (нанасяне на тежка телесна повреда) или трайно поведение (пълна липса на интерес към тежко болен).
Във всички случаи провинението трябва да бъде „тежко". Този белег не може да се опише формално. Той се определя чрез морални и житейски критерии и с оглед съответствието на санкцията — изгубване на издръжката. Не е необходимо да се касае до престъпно деяние. Едно незачитане, пренебреже¬ние, грубо отношение, морален тормоз и пр. могат също да се окачествят като тежко провинение.
Възможният адресат на тежкото провинение е определен твърде широко. До изгубване на издръжката води провинението не само към самото задължено лице, но и към неговия съпруг, низходящ или възходящ. Мисълта на закона с, че посегателството върху тези най-близки лица засяга лично и дължащия издръжка. Изброяването е изчерпателно. Правото на издръжка не отпада при провинения към други близки (например братя и сестри, доведени и заварени деца и пр.).
4. ТЕЖКО ПРОВИНЕНИЕ ПРИ ИЗДРЪЖКАТА — ДЕЙСТВИЕ. Тежкото провинение има за резултат „изгубване" правото на издръжка. Провинилият се „не може да търси издръжка", както гласи чл. 91, ал. 1 СК. Тази алинея урежда общото и принципно значение на тежкото провинение. В следващите две алинеи е уредено специалното негово отражение в отношенията между родители и деца. Но тези въпроси се разглеждат на други места: Тежкото провинение на децата (ал. 2) ще бъде засегнато във връзка със специалния случай на издръжка — издръжка от родителите на ненавършили пълнолетие деца (вж. чл. 82 СК и Родителско задължение за издръжка — тежко провине¬ние на детето). А изгубването на издръжката при родителски провинения,
15. Семейно право
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron