начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Оспорване на саморъчно написано завещание

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Оспорване на саморъчно написано завещание

Мнениеот silverflame » 03 Сеп 2013, 00:41

Здравейте,
Казуса е следният - Изпълнима ли е волята на наследодател да завещае чрез саморъчно написано завещание цялото си имущество в полза наплеменник или племенница при условие, че има наличие на живи брат, майка и осиновено пълнолетно дете, което е освидетелствано с психични отклонения и тече дело за разосиновяване.
Какви са вариянтите?
silverflame
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 00:05

Re: Оспорване на саморъчно написано завещание

Мнениеот borovinka » 03 Сеп 2013, 09:23

Най-накратко казано:
Волята за изпълняване е изпълнима - няма пречка всеки да напише в завещанието си каквото иска, въпросът е, че след това наследниците по закон (в Закона за наследството пише кои са те - низходящи, възходящи и съпруг, като низходящите изместват възходящите, ако ги има) имат право да търсят запазения си дял от наследството, ако завещателните разпореждания накърняват този запазен дял от имуществото на наследодателя.

Първо, кой е завещателят? Ако делото за разсиновяването мине, лицето (сина или дъщерята) няма да е пръв по ред на наследяване низходящ и се изключва от кръга наследници по закон. Ако не влезе в сила решение за отмяна на осиновяването, осиновеният остава с права като рожден син/дъщеря и фактът, че е лице с увреждания не влияе по никакъв начин на качеството му на наследник - наследява си на общо основание. В другия случай остава първата по възходящ ред- майката, която може да търси запазения си дял (ако преживее сина си-завещател). След майката е братът.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Оспорване на саморъчно написано завещание

Мнениеот silverflame » 04 Сеп 2013, 01:47

Балгодаря за отговора ви!
Няколко други въпроси по този казус ме тормозят и ще бъда благодарна ако помогнете.

Какъв е най-добрия способ за изпълняване на волята на наследодателя?

Вариянт 1- Ако остане актуално само вписано, като завещание цялото имущество на наследодателя в полза на племенник/племенница. При евентуална смърт на наследодателя, има ли вариант в които посоченият по завещание наследник да получи имуществото.

Вариянт 2 - Ако приживе собственика на имуществото прехвърли срещу дарение за доглеждане и ползване пожизнено на имуществото си.(става въпрос за 4 имота) В този вариант изключват ли се бъдещи претенции от страна на дете,майка и брат по тези имоти? Собственика на 4 -те имота реално до колко разполага с права върху това имущество за свое спокойствие приживе?

Кой би бил най - добрия вариант за спокойствие на наследодателя ( собственик на тези имоти), тъй като неговата воля е точно определен от него човек, в случая племенник/племенница да получи в бъдеще собствеността му? Ако има и други варианти споделете, но като цяло кой е най - добрият за спокойствие и на двете страни - собственик и посочения желан от него бъдещ наследник?
silverflame
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 00:05

Re: Оспорване на саморъчно написано завещание

Мнениеот borovinka » 04 Сеп 2013, 12:16

Имате отговор в другата тема за покупко-продажбата.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron