ИНТЕРЕСЕН КАЗУС С НЕИЗВЕСТНО В ПЪЛНА СТЕПЕН ЗА МЕН РЕШЕНИЕ!!
Публикувано на:
13 Авг 2005, 18:58
от kr.slavova
ЗДРАВЕЙТЕ НА ВСИЧКИ КОИТО В ТОЗИ МОМЕНТ СТЕ СЕ СПРЕЛИ НА МОАТА ТЕМА.
КАЗУСЪТ Е ОТ МАТЕРИЯТЯ НА НАЛЕДСТВЕНОТО ПРАВО! И ТАКА-В ОСНОВАТА НА ВСИЧКО СТОИ ЕДИН АПАРТАМЕНТ.ТОЙ Е СОБСТВЕНОСТ НА НАСЛЕДОДАТЕЛЯ X,КОЙТО СЛЕД СМЪРТТА СИ ОСТАВЯ ТРИМА НАСЛЕДНИКА-СЪПРУГА И ДВЕ ДЕЦА-СИН И ДЪЩЕРЯ.ВОДЕНИ ОТ НЯКАКВИ СОБСТВЕНИ СЪОБРАЖЕНИЯ СЪПРУГАТА-МАЙКА И ДЪЩЕРЯТЯ ПРАВЯТ ДАРЕНИЕ НА СИНЪТ.ПРОБЛЕМЪТ И ВЪПРОСЪТ ЕКАКВО СЕ СЛУЧВА С АПАРТАМЕНТА ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ ЧЕ СИНЪТ-НАДАРЕНИЯ ВНЕЗАПНО Е ПОЧИНАЛ И СЪОТВЕТНО ОСТАВЯ СВОИ СИ НАСЛЕДНИЦИ-СЪПРУГА И ДЪЩЕРЯ! МОЖЕ ЛИ СЕСТРА МУ-ДАРИТЕЛА ДА РАЗВАЛИ ДАРЕНИЕТО,ПРИТЕСНЯВАЙКИ СЕ ЧЕ СНАХАТА ЩЕ ПРОДАДЕ АПАРТАМЕНТА И ВАОБЩЕ ПО ОБЩИЯ СЛУЧАЙ-МОЖЕ ЛИ ДА СЕ РАЗВАЛИ ДАРЕНИЕ СПРЯМО ПОЧИНАЛ НАДАРЕН!
Е,НАДЯВАМ СЕ ДА НЕ СЕ Е ПОЛУЧИЛО МНОГО ОБЪРКАНО!
С УВАЖЕНИЕ !!!
Публикувано на:
13 Авг 2005, 19:22
от monteskio.
След като е извършена едностранната сделка - дарението и надареният е починал, то неговите наследници поемат това имущество.Сделката не може да бъде развалена. Дори и да е направена под условие, неизпълнението му не води до разваляне.Дарителят може едиствено да иска изпъленние на поставеното условие.
MONTESKIO
Публикувано на:
14 Авг 2005, 12:12
от stefanch
Две поправки, Монтескьо. Първо, дарението е едностранен договор, а не едностранна сделка (чл. 225 ЗЗД). И второ - даренито не се разваля (именно защото е едностранен, а не двустранен договор), отменя се.
Общите хипотези на отмяна на дарение са в чл. 227 ЗЗД:
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен.
Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
Не съм сигурен дали може да се иска отмяна на дарение срещу наследниците на надарения. Според мен - само ако надареният лично е проявил непризнателност (действията по чл. 227/1/т. а-в) преди смъртта си. Отношенията между дарителя и надарения са строго лични, развиват се съобразно личността на единия и другия. Пък и съпругата не дължи издръжка по закон на сестрата на брат си, струва ми се съмнително дали може да се прибегне към тази хипотеза. Има разбира се и частни случай на отмяна на дарение (по СК, ЗН, ТЗ и т.н.), но не виждам някои от тях да е приложим. Ще Ви предложа да погледнето монографията на Кр. Цончев "Договор за дарение" от 1988 г, това мисля е най-подробното изследване в тази област.
Дали по някакъв начин не може да се атакува самото дарение като сделка? Да се търси някакво основание за нищожност или унищожаемост?
Публикувано на:
14 Авг 2005, 12:12
от stefanch
Без да искам съм пратил 2 пъти едно и също съобщение, сорри!