Страница 1 от 1

нуждая се от съвет

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2005, 14:05
от венета
След няколко години работа в чужбина със съпруга ми успяхме да съберем достъчно пари за жилище в България. Изпратихме парите на свекърва ми и тя закупи апартамент който обаче е на нейно име. По същото време родителите на съпруга ми прехвърлиха техния собствен апартамент на мъжа ми под формата на дарение (без условие за гледане или издръжка, но като си запазват правото да живеят в него докато са живи).
В момента нямаме достъп до нито един от двата апартамента ( закупеният с наши пари е даден под наем на квартиранти от родителите на мъжа ми без наше съгласие , докато те продължават да живеят в техния собствен апартамент=дарението).
Според мъжа ми в ситуацията няма нищо нередно тъй като той смята и двата апартамента за свои и не вярва че родителите му биха го ощетили като отменят дарението или решат да препишат единия или другия апартамент на сестра му.
Права ли сам да се чувствам ощетена и да настоявам апартаментът закупен със средства придобити по време на брака ни да бъде прехвърлен на наше име ( или дори само на името на мъжа ми но ако това стане като покупко-продажба).
Моля посъветвайте ме какво ще е най доброто разрешение на проблема.
Благодаря предварително.

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2005, 16:29
от net
Покупко-продажба. Няма значение дали на двамата или на единия.Придобитото по време на брака е семейна имуществена общност. А що касае дареният апартамент, някога сестрата може да оспори направеното дарение, тъй като всеки от наследниците има право на запазена част от наследството.

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2005, 17:09
от Гост
Благодаря ви за отговора.

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2005, 17:21
от gery
Съжалявам, но реално вие не сте собственици на апартаментът закупен с вашите средства, така че не може да имате претенция за това, че е даден под наем. По отношение на дарения имот – родителите на съпругът ви имат учредено право на ползване, а вие съгласно ЗС сте длъжни да не им пречите да го упражняват, т.е. вие сте така наречения „гол собственик” – т.е. съпругът ви. Лошото е, че сестрата на съпругът ви може да атакува дарението, като такова накърняващо запазената и част след смъртта на родителите на съпругът ви. Нещо повече тя ще наследи и част от апартамента, купен с вашите средства. Цялата ситуация ми е изключително странна – особено в частта в която вие сте дали средства, а като собственик фигурира свекърва ви.

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2005, 15:49
от ostin
Според мен трябва да убедите съпруга си и той да поиска от родители те си да ви прехвърлят апартамента, за който твърдите, че е купен с ваши средства на тяхно име. За разлика от колегата по-горе, който смята че това трябва да стане с покупко продажба, мисля че по-добрия вариант е прехвърляне срещу задължение за гледане и издръжка. По този начин и двамата със съпруга ви ставате собственици на имота и сестрата на съпруга ви няма да може да развали сделката. Продажбата по принцип може да се атакува от зълва ви като симулативна сделка-скрито дарение. Ако направите покупко продажба накарайте зълва си да подпише декларация, че знае че имота е купен с ваши средства.

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2005, 12:38
от венета
не разбирам защо трябва апартаментът закупен с наши средства да ни бъде прехвърлен срещу гледане и издръжка, те си имат собствен апартамент които могат да дарят с условие на гледане/издръжка или на мъжа ми или на сестра му или дори на трето лице.