Страница 1 от 1

адвокатски хонорар от ответника?

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 08:35
от maryana
От април месец водя дела срещу бившия си съпруг за неплатени и бъдещи суми по издръжка на дете. Платила съм си хонорар на адвокат да представлява мен и дъщеря ми пред РС, Прокуратура и СИ. От четеното тук- там разбрах, че тези хонорари се дължат от ответника. Не си искам парите, но искам адвокатът ми да си ги изиска от него, тъй като направи всичко възможно да отлага непрекъснато. Моят адвокат не е длъжен да си губи времето заради негови приумици. За трите инстанции ли може да си получи хонорарите? И каква е процедурата за това?

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 09:45
от joy05
ИЗДРЪЖКА ЗА БЪДЕЩЕ ВРЕМЕ НЕ МОЖЕ ДА ТЪРСИТЕ,А КАТО СИ НАЕМАТЕ АДВОКАТ ЩЕ МУ ПЛАТИТЕ ВИЕ ХОНОРАРА, А ВИНОВНАТА СТРАНА ЩЕ ПОЕМЕ САМО СЪДЕБНИТЕ РАЗНОСКИ.ИЗДРЪЖКА ЗА МИНАЛО ВРЕМЕ МОЖЕ ДА СЕ ТЪРСИ НАЙ-МНОГО ЗА ЕДНА ГОДИНА НАЗАД

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 09:54
от malanoche
Нали сте си наели адвокат той би трябвало да знае какво да прави или това е една оборима презумпция.

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 10:20
от portokal
ИЗДРЪЖКА ЗА БЪДЕЩЕ ВРЕМЕ НЕ МОЖЕ ДА ТЪРСИТЕ

Хубава работа, как да не може?
Това е осъждането да изпълни повтарящи се задължения - чл. 97, ал. 2 от ГПК.
Ще го осъдят сега, друг въпрос е, че принудително изпълнение ще е възможно, когато настъпи бъдещето време и задължението стане изискуемо.
Също и хонорара за нейния адвокат ще си го понесе като поп съразмерно с уважената част от иска.

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2006, 13:24
от vega
Естествено, че може да искате издръжка за бъдеще време и то до навършване на пълнолетие на детето, или докато учи, но не по-късно от навършване на 25г. Що се отнася до хонорара на адвоката Ви - да, при уважаване на иска съдът ще постанови решение, с което съпругът Ви ще бъде задължен да Ви заплати направените от Вас съдебно-деловодни разноски и адвокатски хонорар. Това, обаче ще стане само, ако сте имали искане за това и ако сте представили доказателства за действително извършени разходи /най-често се представя договора за правна помощ/. За следващата инстанция важи същото - вие плащате на адвоката, той прави искане съдът да осъди ответника за разноски и в решението е налице осъдителен диспозитив. Въз основа на него си вземате изпълнителен лист, в който са включени и направените от Вас разноски.

Що се отнася до колегата, който смята, че издръжка за бъдеще време не се дължи, може би се бърка с отказа от издръжка, който е недействителен.

това е пропуснато

МнениеПубликувано на: 07 Юли 2006, 07:42
от maryana
В иска не фигурира и искане за заплащане на адвокатски хонорар, но мина само делото за увеличаване на издръжката. Иск за изпълнително дело още не е образуван. Колко е срока за това след вземане на изпълнителен лист?

Re: това е пропуснато

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2006, 19:11
от gun4eva
maryana написа:В иска не фигурира и искане за заплащане на адвокатски хонорар, но мина само делото за увеличаване на издръжката. Иск за изпълнително дело още не е образуван. Колко е срока за това след вземане на изпълнителен лист?


Не е необходимо в самия иск да фигурира искането за заплащането на разноските, ако искането се направи до приключване на устните състезания (според съдебната практика).
Колкото до изпълнителното дело, същото не се образува с иск, а с молба до държавен или частен съдия изпълнител при РС по местожителството на длъжника (постоянния адрес). Съдебно признатите вземания се изсрочват с изтичане на петгодишна давност.

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2006, 09:27
от pitasht
Скъпа Марияна адвокатският хонорар, който сте платили ви се дължи на вас, тъй като вие сте направили разноски по делото, но за да ви го присъди съда трябва да има изрично искане от ваша страна или на адвоката Ви. Пропуснете ли да го напвравите най-късно в пледоарията по същество, съдът не го присъжда. Ако сте плащали отделно за жалби до прокуратурата, тези разноски няма как да ви се присъдят в делото за издръжка, а е възможно в договора с адвоката да е вписано, че делото е безплатно или сумата е по-ниска от платената от вас. Тогава съдът ще осъди ответника да плати това, което е вписано в договора с адвоката. Дори и да е вписано безплатно, може отново да искате разноски, но само до размера на това което по Наредба за минималните адвокатски възнаграждения се полага. Пред съдия-изпълнител се уговаря допълнително възнаграждение за адвоката обикновено.
Не можах да разбера, защо оплаквате горкия адвокат като вече сте му платили. Доколкото разбирам въпросът е вие да си върнете парите или не съм прав? Нещо не можах да разбера смисъла на цялата дискусия.