Страница 1 от 1

Съдебността при международна раздяла с насрещни искове

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2007, 00:45
от gitch
Здрьвейте! Имам следния казус: Брак между съпруг-германец и съпруга-българка, бракът е сключен в Германия, регистриран е и в България. Продължителност на брака 1 година. Родено едно дете в Германия - регистрирано и в България, т.е. български гражданин. В случай на насрещни искове заведени от родителите в двете държави за уреждане на различни частични въпроси по раздялата им - ползване на наемно жилище, режим на посещение на детето от другия родител и право на издръжка до развода - по кой правен инструмент се определя съдебността (т.е. съдът в коя държава има право да решава)? При завеждане в последствие на искова молба за развод, считат ли се процедурите по уреждане на тези и други предварителни въпроси за свързани с последващото дело за развод? Предопределят ли процедурите по уреждане на тези и други предварителни въпроси съдебността и на делото по развода?
По какъв начин немски съд има право надлежно да призовава за явяване в Германия на българския съпруг живеещ в България и на база на какъв международно-правен документ може да се изиска призоваване по официалния път, а не чрез е-mail от немски адвокат? В кои случаи немски съд не може да задължава българския гражданин постоянно да трябва да пътува до Германия за явяване и въз основа на кой правен инструмент може да бъде аргументиран надлежно и окончателно отказът за пътуване с цел явяване?
Предварително брагодаря за всяко компетентно мнение и точен съвет.

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2007, 14:59
от enigma
Относно едни вж. Брюкселския регламент и другия във връзка с решенията, свързани с родителски права.

Призовавенто ще стане по пощата с обратна разписка - регламента за връчването в рамките на ЕС.

Всичко е качен в превод на портала на ЕС.

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2007, 01:00
от gitch
Благодаря Ви!

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2007, 15:28
от gitch
Здравейте enigma,

не успявам да намеря Брюкселския регламент и другия във връзка с решенията, свързани с родителски права, за които ме посъветвахте. На http://eur-lex.europa.eu и http://europa.eu търсачките не дават резултат. Бихте ли могли да ми посочите линк, от който да изтегля текстовете или точното им пълно наименование (на български, английски или немски) за да търся по-целенасочено?