Здравейте,
Наистина поставеният казус е много интерес от гледна точка на теорията и практиката.
Участникът с псевдоним oho-boho е доказал своите знания и практически умения при отговорите си. В конкретния случай той е обосновал задълбочено и последователно своята теза.
Въпреки " късното ми включване ", ще си позволя да изразя становището си по поставения проблем.
oho_boho написа: Така че това решение не може "да обезсили" учредено вещно право на ползване. .
Не мога да се съглася с това становище, поради следните съображения:
ФАКТИТЕ...
През 1997г. е извършена сделка - дарение, по силата на която родителите, даравят имота си - апартамент на детето си, като си запазват правото на пожизнено ползване.
През 2002г. е постановено решение / влязло в законна сила/, чрез което е предоставено ползването му на единия родител, докато упражнява родителските си права.
ВЪПРОСЪТ..
scorpia написа:scorpia може ли бракоразводно решение влязло в сила през 2002г. да обезсили частично нотариален акт за дарение от 1997г., в който двамата съпрузи си запазват правото на ползване върху подарения на децата апартамент.
Така както е зададе въпросът считам, че се има предвид
" Възможно ли е съдебното решение временно да се противопостави на единият от позлвателите, който си е запазил правото на ползване". Или по-общо -
ПРАВНИТЕ ИЗВОДИ...
За да се даде правилен отговор на така поставения въпрос е необходимо да се изследва коя материално-правна разпоредба е приложима. От изложените по-горе факти се налага извода, че това са разпоредбите на СК и в частност новелата на чл.107 СК, тъй като се касае за семейно-правни отношения.
Правото на ползване на семейното жилище, което се предоставя от съда по реда на спорната съдебна администратиця не е еднозначно, на ограниченото вещно право на ползване. Първото е право, което е установено в СК. Второто е изрично ограничено вещно право посочено в ЗС. Следователно различита между тях са големи, но целеният резултат, ефектът е почти идентичен. И двете права са видове право на ползване. Нещо повече със съдебното решение по реда на чл.107 СК се предоставя правото на ползване върху точно определена от самия законодател вещ - семейното жилище. Обратно - ограниченото вещно право на ползване може да се учреди за различни по вида и рода си вещи.
На трето място, но не по важност е и императивната новела, закрепена в законовата разпоредба на чл.107 ал.5 СК. Това е правилото и единствената хипотеза, когато това право предоставено от съда, се прекратява преди да изтече срокът, за който е дадено, а именно когато лицето, комуто е предоставено правото на позлване, сключи брак.
Следователно Видно от изложението по-горе а и от нормативната база, за мен се налага изводът, че правото на ползване на семейното жилище, е противопоставимо на собственика на имота, на ползвателя на имота, независимо от извършените промени в титула на собственост, докато се сбъдне условието, при което това право ще се погаси.
Този извод се подкрепя и от следните съждения:
С предоставяне на семейното жилище на родителя, които упражнява родителските права досежно ненавършилите пълнолетие деца, родителят който е едноличен собственик или който е съсобственик / след развода / изпълнява задължението си съобразно разпоредбите на СК да осигури жилище за децата си/. Това е семейното жилище. С тълкователно решение се даде ясно и изчерпателна формулировка на понятието семейо жилище. То може да бъде изключителна собственост на единия родител, придобито в условията на СИО или собственост на близки. Под близки следва да се разбира лица, които поради едни или други съображения са предоставили ползването на собственото си жилище на това семейство.
Основен мотив за съда при определяне кому от двамата родителите да се предостави жилището / при наличие на деца под 18 год. /
е интересът на децата. . Той е "пътеводната звезда" за решаващия орган. Разпоредбите на СК са установени да регулират особен вид отношения - тези в семейството. ЕДна от основните функции е да се отгледат и възпитат деца. Това трябва да се извърши именно в обстановка, която да даде максимално добри възможности за правилното развитие на тези най-слабо защитени лица - децата.
Ето защо, в този случай сме изправени пред lex specialis - чл.107 СК спрямо lex generalis - чл.56 и сл. ЗС. При това положение както всички знаем действа правилото, че специалната норма, изключва действието на общата норма.
Друго съображение в подкрепа на изводите направени по-горе...
Законовоустановеното задължение на родителят да осигури дом за своите деца до навършване на пълнолетието им, не може да се дерогира по съгласие между него и друго лице / в случаите когато имотът е изключителна собственост или СИО / обикновена съсобственост след развода/. Това е против морално-етичните норми установени в обществото и които са първоизточник на правните норми. Подобен опит за "освобождаване" от това родителско задължение следва да се възприеме, като злоупотреба с права. Това от своя страна е недопустимо съгласно Конституцията.
oho_boho написа: И това право не може да се защитава чрез ревандикационен иск. Нещо повече, дори и семейното жилище да бе предоставено на бившия съпруг-несобственик, съпругът-собственик има право да иска заплащане на средния пазарен наем на осонвание чл. 59 ЗЗД (изрично посочвам субсидиарния иск, тъй като сега ще започнат определени възражения относно това, че това жилище се е ползвало на "правно основание"), тъй като бившият съпруг-несобственик се е обогатил без правно основание.
.
Вярно е, че това право на позлване на семейното жилище не може да се защитава чрез ревандикационе иск и това е ясно разбираемо. То може да се защитава с посесорен иск.
От друга страна обаче, невладеещ
ият собственик има право на обезщетение в размер на пазарния наем, съответно на притежаваната от него идеална част от правото на собственост, не на основание чл.59 ЗЗД, а съгласно чл. 31 ал.2 ЗС. Родителят комуто е предоставено правото на ползване със съдебно решение, винаги
[b] реализира това на правно основание.
От друга страна, законът не въвежда ограничение относно правото на родителя, който е изключителен собственик и който не владее, да се разпорежда със своя дял от "семейното жилище ". Приобретателят обаче по тази сделка ще следва да се съобразява, т.е. решението на съда относно предоставяне ползването на семейното жилище ще му бъде противопоставимо, доколкото решението се ползва със сила на присъдено нещо с нейните субективни предели.
Най-накрая изведените от мен правни изводи съответстват с буквата и духа на закона, което се подкрепя от трайно установената съдебна практика. Така: Решение от 7.06.2001 г. на РС - Дулово по гр. д. № 106/2000 г., ГК, докладчик председателят Николай Гунчев ; Решение № 610 от 22.08.2001 г. на ВКС по гр. д. № 40/2001 г., II г. о., докладчик председателят на отделение Милена Жабинска
УСПЕХ !