Страница 1 от 1

Отказ от наследство

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 08:19
от bobob
Баба, дъщеря и внучка. На бабата съпруга е починал. Бабата има само една дъщеря. Дъщерята има само една дъщеря, тоест бабата има само една внучка.

Бабата има апартамент. Ако бабата почине и дъщерята се откаже от наследството на майка си (тоест на бабата) то внучката ще получи ли апартамента.

Кой е най-добрият начин апартамента да отиде от бабата на внучката при смъртта на бабата.

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 10:13
от apk76
Здравейте, съображенията за отказ от наследство могат да бъдат от най-различно естество. Лично аз съзирам в идеята внучката да наследи апартамента навсяка цена намерението майката да се отърве от натрапчиви кредитори, като се откаже от евентуалното наследство. Ако картината е точно такава, препоръчвам ви да прочетете внимателно чл. 56 от Закона за наследството и да се консултирате с адвокат. В случай,че греша относно истинските намерения за отказа на майката отново ви съветвам да ангажирате адвокат.

Re: Отказ от наследство

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 10:26
от portokal
bobob написа:Бабата има апартамент. Ако бабата почине и дъщерята се откаже от наследството на майка си (тоест на бабата) то внучката ще получи ли апартамента.

Няма да го получи. Ще го наследят следващите т.нар. редове наследници - братя и сестри или племенници на бабата.
Отделно чл. 56.

На пръв поглед най-добре е бабата да прехвърли възмездно апартамента на внучката, чрез продажба или срещу издръжка и гледане (пък нека си запази правото на ползване). Казвам "възмездно", защото не само майката има право да иска възстановяване на своята запазена част, но и кредиторите и имат право да упражнят нейните имуществени права, ако бездействието и заплашва тяхното удовлетворяване (чл. 134 от ЗЗД).
Ако случайно причината за такова желание не е в кредиторите - дарение или завещание.

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 14:25
от sunrise
portokal, сигурна ли си в това , което казваш. Я погледни чл.6 от ЗН:"Когато починалия не е оставил деца или други низходящи,наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив." Внучката не се ли явява низходяща на бабата? Да не говорим,че така се нарушава и запазената и част. Т.е. със свое волеизявление , майката "ще лиши" от наследство дъщерята :shock:

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 14:33
от portokal
Сигурна съм.
Ако внучката наследи, това би било наследяване по заместване.
А заместване се допуска само при смърт или недостойнство на замествания възходящ. Когато възходящият се е отказал от наследството, няма заместване.

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 14:36
от portokal
РЕШЕНИЕ № 549 ОТ 06.04.1961 Г. ПО ГР. Д. № 2008/61 Г., I Г. О.

НИЗХОДЯЩИТЕ НЕ МОГАТ ДА НАСЛЕДЯВАТ НЕПРИЕТОТО ОТ СТРАНА НА ТЕХНИТЕ РОДИТЕЛИ ИЛИ ТЕХНИТЕ ВЪЗХОДЯЩИ НАСЛЕДСТВО ЗА ТОВА, ЧЕ ПОСЛЕДНИТЕ СА СЕ ОТКАЗАЛИ ОТ СЪЩОТО ИЛИ ПЪК СА ПРОПУСНАЛИ В СРОКА ПО ЧЛ. 50 ЗНАСЛ. ДА ГО ПРИЕМАТ.
Чл. 6, 10 и 53 ЗНасл.


При отказ или неприемане на наследство призованите да наследят отпадат от числото на наследниците - все едно, че никога не са били наследници. А щом те никога не са били наследници, то и техните низходящи не придобиват никакви права върху откритото наследство. Неправилно жалбоподателят се позовава на разпоредбите на чл. 6 ЗНасл. Действително в същия текст се говори за наследяване на деца или "низходящи". Но този текст не може да се тълкува изолирано от чл. 5 от същия закон. Защото чл. 6 установява право на наследяване от страна на възходящите, като третира за установен реда за наследяване от низходящите в чл. 5. А в чл. 5 се говори само за деца и осиновени. По-логично е в случая да се счете, че чл. 6 визира осиновените, но не и някакви други низходящи. Иначе би се получило така, че законодателят е създал някакво самостоятелно право на наследяване на всички низходящи независимо от степента на родството им с наследодателя и при живи деца, и то наравно с тях. Ако пък законодателят е имал пред вид не осиновените, а други низходящи, то те не може да бъдат други освен низходящите, които имат право при заместване да наследяват възходящите на родителите си. Иначе би било безсмислено създаването на чл. 10 ЗНасл., когато и без ла са налице условията за заместване по силата на чл. 6 от същия закон, същите ще се третират като наследници. А щом в случая, както вече се каза не са налице условията на чл. 10 ЗНасл., то ищецът не може да се третира за низходящ по смисъла на чл. 6 ЗНасл. Както правилно е приел градският съд, при липсата на изрична разпоредба в новия Закон за наследството, подобна на тази на чл. 201, ал. 2 от стария закон, ищецът не добива качеството на наследник.

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2007, 14:41
от 778899
Да, така е, права е портокал! Отказът на възходящия, т.е. на майката , автоматично прекъсва наследствената линия с дъщеря й!!!