Страница 1 от 1

наследствен имот

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2007, 22:06
от gaelll
Аз и сестра ми имаме 1/2 наследствен апартамент от брат ни, който почина преди повече от 10 години и е бездетен и развен със съпругата си. Мъж, който се е грижил за нея до нейната смърт понастоящем има намерение да оспорва наследството от страна на брат ни .., на основание това че след неговата смърт не сме поддържали никкави отношения с бившата му жена. Бихме искали да разберем дали има някакво основание за това ..

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 09:49
от gaelll
Апартамента е закупен по време на брака ..

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 09:53
от neregistrirana
Какви отношения да поддържате?! Просто след развода половината апартамент си е неин, а вие наследявате другата половина.

Дайте повече информация.

Ако можете да докажете, че апартаментът, освен че е на името на брат ви, е купен изцяло с негови лични средства и не е съпружеска имуществена общност, тогава ще е целият ваш и пак няма нужда от поддържане на отношения.
Лични средства обаче не значи заплати и други подобни през периода, в който са живели заедно. Лични средства могат да бъдат пари от получени дарения, наследства, награди... или пък в случай, че при закупуване на апартамента от години не са живели заедно и финансите им са били също съвсем отделни. Не вярвам случаят да е такъв.

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 10:15
от gaelll
Бившата съпруга на брат ни е дарила своята половина от апартамента.., ние нямаме желание да оспорваме това дарение.

Основно ни интересува има ли някакво законово основание мъжът, който се е грижил за нея до смъртта и да предявява претенции към половината на брат ни ..
Според неговият адвокат след като ние повече от 10 години не сме проявили интерес към имота имало възможност той да си изкара констативен натурален акт, чрез който да стане собственик на половината на брат ни.


Благодаря много за вниманието ..

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 10:47
от neregistrirana
Дайте още инфо.
Значи развеждат се и след това жената ви дарява своята част, като остава да живее в апартамента до смъртта си. Там живее с този мъж.
След това той продължава да живее там и да твърди, че е придобил имота по давност.
Така ли?
Вие не сте изгубили интерес към имота, просто сте го оставили на бившата си снаха с уговорката да живее там, докато е жива.
Бих ви посъветвала да се опитате да го изгоните оттам с иск по чл. 108 от Закона за собствеността. Този иск едновременно с това ще доведе и до отмяна на констативния му нотариален акт, ако случайно си извади такъв.
Ако пък вече е напуснал апартамента, но се сдобие с констативен НА, можете да предявите установителен иск за собственост срещу него.
Естествено, ако ще водите дела, ще ви трябва адвокат.

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 10:50
от civilista
А кой живее в апартамента и откога?
Всъщност бившата съпруга на брат ви жива ли е и ако не откога?
Този, който се е грижил за нея роднина ли й е?
Кога ви е дарила своята половина? Преди или след смъртта на брат Ви, как я е дарила - с нотариален акт или е направила отказ от наследство?
Трябваше да започнете с това, че над 10 години не сте се интересували от апартамента и някой друг е живял в него. Как очаквате правилен отговор след като не семо не казвате всичко, а трябва отговарящите да Ви питат за подробности.

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 10:53
от neregistrirana
Там е въпросът - дали наистина не са се интересували. Нормално е да се сметне, че просто са оставили дарителката да живее в апартамента. Тогава ще липсва анимусът за владение от нейна страна.
Тя впрочем при дарението запазила ли си е право на ползване?

Ако имотът е бил СИО, само отказ от наследство няма да свърши работа. А и той каза, че са били разведени, значи тя не му е наследница.
На мен нещата ми изглеждат добре за gaelll, макар че никога не се знае, разбира се.

*****
"Дарението" да не е било случайно прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане?

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 11:41
от gaelll
Бих искала да благодаря на всички, които се опитват и имат желание да ми помогнат и да се извиня за неточно формулирания въпрос .. :oops:

Значи ще опитам отначало да обясня ..
Брат ми и съпругата му закупуват въпросният апартамент по време на брака си. След развода им и двамата остават да живеят в него. След смъртта на брат ни (преди повече от 10 години ) не сме проявявали интерес към имота по никакъв начин, тъй като е най-малко неетично след като бившата му съпруга живее в него. Понеже са бездетни след смъртта на брат ни тя дарява своята половина от апартамента на лицето А., който не е нейн или наш роднина. Друго лице Б., който също не е нейн или наш роднина остава да "живее" и да се "грижи" за нея до края на смъртта и . От разговори със съседи след нейната смърт ( в началото на тази година ) става ясно че въпросният Б. се е самонанасял в апартамента след като тя няколко пъти го е гонила. Тя като самотна жена не е успявала да се справи с него. На този етап въпросното лице Б. предявява претенции към половината на брат ни, тъй като 10 години не сме проявили интерес към имота ..

това е .. благодаря още веднъж ..

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 13:29
от gaelll
Бихте ли ми казали дали този човек може да извади констативен нотариален акт и ако може, възможно ли е да продаде апартамента с него .. ?!

Благодаря ..

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 13:51
от neregistrirana
Бихте ли ми казали дали този човек може да извади констативен нотариален акт и ако може, възможно ли е да продаде апартамента с него .. ?!

Теоретично не е невъзможно.
Но този констативен нотариален акт не го прави собственик. Ако "бутнете" акта, тоест ако установите по съдебен ред, че вие и лицето А сте собственици, а не лицето Б, тогава ще се окаже, че и купувачът не е станал собственик. Освен ако този добросъвестен купувач не е владял имота пет години.

Тъй като вие не сте се дезинтересирали от апартамента, а просто сте оставили жената да си доживее дните там, според мен трябва да се приеме, че през това време тя е държала от ваше име вашия дял от апартамента. Иначе казано, нито тя, нито лицето Б са упражнявали владение върху вашия дял.
След смъртта и обаче изглежда, както го описвате, че Б владее апартамента с намерение "да го свои" (такъв е терминът).

Всичко е въпрос на фактическа преценка, но моят съвет е да не чакате, а да вземете мерки за изхвърлянето от апартамента на лицето Б. Поне що се отнася до вашия дял, вие имате право да ползвате и т.н. апартамента. Действайте.

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2007, 14:03
от gaelll
сърдечно благодаря за съвета neregistrirana ..

хубав ден да имате .. :)

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2007, 10:17
от gaelll
...