Страница 1 от 1

Семейното жилище

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2007, 12:35
от mimi1974
Несъм юрист и имам следния въпрос: брат ми е в процес на развод /утре е първото дело/, съпругата му има претенции за семейното им жилище, което е на мое име и си имам нотариален акт за него. Това, че на добра воля съм ги пуснала да живеят в него означава ли сега, че тя може да ми вземе половината имот.

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2007, 13:35
от mimi1974
Благодаря Ви за отговора. Има си адвокат, но аз едва днес разбрах за претенциите на снаха ми и ми е много интересно как така ще и бъде предоставено моето собствено жилище ..... мога ли сега да го продам? Първо тя сама се изнесе от това жилище и тя подаде молбата за развод.

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2007, 13:45
от mimi1974
Що за глупави закони са това ..... детето е на 2 год. и аз ще трябва да чакам още 16г за да си ползвам имота. Че аз деца нямам ли....

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2007, 13:52
от 778899
Госпожо, бъдете спокойна, никой не посяга на собствеността Ви. Както са написали колегите по-горе, ако има родени от брака деца, ненавършили пълнолетие и упражняването на родителските права бъде предоставено на майката, то в този случай най-вероятно ще й бъде предоставено ПОЛЗВАНЕТО на семейното жилище, и в общия случай "до навършване на пълнолетие на децата". Това обаче, далеч не означава, че оттук насетне Вие ще стоите и ще чакате сбъдването на това условие-пълнолетието. За Вас възниква правната възможност да потърсите от снаха си обезщетение за ползването на жилището. Понякога търсеното обезщетение води до освобождаване на жилището от ползвателя. Как обаче става това, ще Ви обясни адвокатът Ви :wink: . Надявам се, че съм била полезна. ЛЕК И УСПЕШЕН ДЕН!!!!!

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2007, 14:09
от mimi1974
Много благодаря за изчерпателния отговор .... лек и успешен ден и на Вас

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2007, 16:06
от pitasht
Когато собствеността е на други роднини, а не на съпруга наистина ползването може да се даде на майката и детето, но винаги става за срок и то това не е императивно навършването на 18 години-чл. 107 ал.4 СК казва за определен срок.
Мисля, че разумно в този случай би било да са няколко години до устройване на майката.
Винаги може да продадете жилището, няма пречка, а и може да търсите правата си по друг ред, но първо може би изчакайте решението на съда.
Всъщност те нямат ли друго жилище и това жилище семейно ли е наистина-това се решава по делото за развода и е важно!