Страница 1 от 1

осиновяване

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2008, 23:15
от vaskobg
Колеги свидетел съм на следния случай свързан със семейното и наследствено право:
Лицето Г.Г. е осиновено през 1960 год.,рождения му баща е починал през 1952 год.,майка му се жени втори път като съпругът и е осиновител на детето и Г.Г.По тогавашните закони осиновяването е непълно.Създаден е нов акт за раждане.
През 1961 год. с последващите изменение в ЗЛС пренормират заварените случаи в пълно осиновяване,съгласно тълкувателно решение от 1992 заварен случай е този при който осиновителя и осиновения са били живи към момента на промените свързани със ЗЛС.
През 1968 год. в СК се предвиждат двете форми на осиновяване -пълно и непълно,като съгласно преходните и заключителните разпоредби се отменят разпоредбите -чл.81 от ЗЛС и съгласно чл.105 от СК от 1968 год. заварените случаи се приравняват на пълно осниновяване чл.54(пълно) от СК,като за непълно в едногодишен срок се дава възможност на заинтересованите да променят заварените случай и да се приложи чл.55(непълно) от СК.
Лицето Г.Г продължава да фигурира в удостоверението на наследници на биологичния си баща.Това правилно ли е?Общинска администрация заявява че въпросното лице Г.Г. продължава да бъде непълно осиновен независимо че към момента на измененията в ЗЛС той и осиновителя си са били живи....доводът е че биологичния баща е починал и не е могъл да даде съгласие последващо като предпоставка непълното осиновяване да се превърне в пълно през 1961 год.Това звучи абсурдно,защото при осиновяването на Óà през 1960 год.рожденият му баща е бил починал вече и подобно съгласие за което говорят общинските служители не е дадено...а е постигнат акт на съгласие и осиновяването като юридически акт е настъпил.1961год това непълно осиновяване според мен се пренормира в пълно съгласно чл.81 от ЗЛС(отм.),последва нова промяна и отмяна на чл.81 от ЗЛс със СК от 1968....заварените случаи на пълно осиновяване се нормират по чл.54 от СК, а тези които искат да пренормират това им се дава възможност в 1год срок да поискат съответната промяна....лицето Г.Г и другите които чл.105 от СК посочва не са го направили с което според мен осиновяването на Г.Г остава пълно.......прекъсват се връзките му с рожденните му роднини.......
съгласно ЗЛС от 1961 правата и задълженията на осиновен и неговите низходящи от една страна и роднините по роизход се прекратяват освен ако един от родителите му е съпруг на осиновителя...това означава че лицето Г.Г. наследява и при пълно осиновяване и своя рожден баща.....през 1968 год новия СК въвежда двете форми пълно и непълно...но там при пълно осиновяване чл.54 не говори за евентуално наследяване на биологичния родител дори ако един от тях е съпруг на осиновителя.....оттук правим заключение че Г.Г. няма наследставени права произтичащи от рождения му баща...през 1972 год е открито наследството на "бившия" му прадядо.........Г.Г. има ли права върху това наследство?

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2008, 09:41
от portokal
Разбира се, че наследява родния си баща, нали когато той е починал, лицето не е било още осиновено.
За родния прадядо, който е починал през 1972 г. обаче - не, прав си.

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2008, 19:29
от vaskobg
ок.......
добре каква форма е осиновяването на лицето Г.Г.,осиновено през 1960 год. като съпруга на осиновителя му е неговата рожденна майка!!!!Рожденният баща е починал през 1952 год.
Според мен е пълно по следните доводи:
-до 1961 год сме имали непълно
-от 1961 стават заварените случаи на пълно осиновяване–––––осиновител и осиновен са били живи към промените,съгласно ТР от 1992 год.
-1968СК отменя чл.81 от ЗЛС през 1961 год. като заварените случаи се нормират по чл.54 (пълно),а страните по осиновителното правоотношение могат в 1 годишен срок да поискат от пълно да се пренормират отношенията им в непълно.....Г.Г и компания не са го направили..оттук Г.Г. е пълно осиновен

Второ
наследява ли Г.Г своя рожден баща
Рожденият баща почива през 1952г. Г.Г. е осиновен през 1960год. (непълно).Г.Г е наследник, но все още нямаме открито наследство на върпосния рожден прадядо тогава.1961 год. осиновяването е пълно...прекъсват се връзките с роднините по происход освен ако един от родителите е съпруг на осиновителя.....съгласно чл.81 ал.2 от ЗЛС......според мен Г.Г все още е наследник на рожденният си баща въпреки пълното осиновяване.!1968 СК както отбелязъх отменя тези разпоредби на ЗЛС и ги нормират по чл.105 от СК(1968).Г.Г е пълно осиновен но тогава тази ал.2 на чл.81 от ЗЛС е отменена съгласно преходните и заключителните на СК и в този кодекс няма разпоредба сходна на възможността осиновения да наследвява при пълно осиновяване и роднините си произход ако един от живите му родители е съпруг на осиновителя.Прекъсват се връзките на Г.Г с рожденните му родители.Наследството е открито през 1972 год.........А Г.Г продължава да фигурира в удостоверенията за наследници на своя рожден баща и това на осиновителя си...!!!!

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2008, 09:36
от donna
И аз мисля като портокал , ще наследи само това което е останало като наследство от бащата , нищо няма да наследи от прадядото ,тъй като вече е бил осиновен .