1. С лично писмено заявление на припознаващия, адресирано до длъжностното лице по гражданско състояние;
2. Чрез писмена декларация с нотариална заверка на подписа на припознаващия, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние
3. Заявление, подадено чрез управителя на заведението, в което се е родило детето- /от двамата родители/.
Не ми се ще да ви обяснявам в детайли и ще ви пейстна накратко процедурата
Длъжностното лице по гражданското състояние, което е сезирано от единия родител, съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако е пълнолетно и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършване на припознаването (чл. 36, ал. 2 СК). Ако в 3-месечен срок от съобщаването другият родител или детето не оспорят припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние, припознаването се вписва в акта за раждането (чл. 37, ал. 1 СК).
Забележка: При припознаване, извършено преди съставяне на акта за раждане, в същия акт се вписват данните на бащата, както и документът, удостоверяващ припознаването при наличие на съгласие на майката. Името на детето се съставя при реда на чл. 12-14 ЗГР. Когато припознаването се извършва след съставяне на акта за раждане, данните за припознаващия и основанието се вписват в графа "Бележки" на акта за раждане (чл. 49 ЗГР).
Ако в 3-месечния срок от съобщаването по чл. 37, ал. 1 СК припознаването се оспори с писмено заявление от другия родител или от навършилото пълнолетие дете, производството се спира от длъжностното лице по гражданското състояние. В този случай припознаващият може в 3-месечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произхода (чл. 37, ал. 2 СК). Съдебното установяване се извършва с положителен установителен иск. Предмет на доказване на този иск е биологичният произход. При уважаване на иска съдът сезира длъжностното лице по гражданското състояние с влязлото в сила съдебно решение и то съставя акт за раждане или прави съответното вписване в графа "Бележки" (при наличие на акт за раждане).
Ако при припознаването детето не е пълнолетно, то може да го оспори до изтичането на 3 години от навършване на пълнолетие или от узнаване на припознаването, когато това узнаване е станало по-късно. Оспорването в този случай се извършва чрез подаване на отрицателен установителен иск. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане (чл. 37, ал. 3 СК).
Успех с раждането и таткото.