Страница 1 от 1

от къде да започна

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2008, 11:28
от mariq_0622
Здравейте,
На 04.03.1995г. баща ми направи завещание, в което оставя за негов наследник майка ми /собственоръчно написано, не е нотариално заверено, но се съхранява в съда/, която почина на следващия ден след боледуване. На 15.08. т.г. почина баща ми след боледуване и през цялото време бях край него. След погребението му сестра ми /от първия брак на майка ми и не е осиновена от баща ми/ ми каза, че баща ми и е оставил цялото си имущество в собственоръчно написано завещание, което не е нотариално заверено. То е било направено / според нейните думи/ 2005г., но на 17.08.2005 има експертно решение от ТЕЛК, че баща ми е с 91% загуба на зрение и в същото време е вече болен /след инсулт- Афазия моторика перциалис/. От първия брак на баща ми имам още две сестри и при това положение ние сме лишени от всичко. В същото време, от случайно прочетени материали разбрах, че ние трите не можем да бъдем лишени от наследство като негови преки наследници.
Интересува ме дали ние трите имаме някакви права и трябвали да водим дела срещу доведената ми сестра за получаване на наследство. Благодаря предварително за отговорите!

Re: от къде да започна

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2008, 13:11
от brymm
Докато не ти е налетял Лютият, да ти кажа аз: => => адвокат.

Имате някакви права. Имате право на възстановяване на запазените ви части от наследството на баща ви. Размерът на възстановяването зависи и от това, дали баща ви случайно приживе не ви е правил някакви дарения. Има значение и дали е правил дарения на други лица.
При наследници три деца тази част е равна на 2/3 от наследството (вкл. като се прибавят даренията) общо, или по 2/9 за всяка от вас трите.

Отделно можете да се опитате въобще да унищожите завещанието, ако докажете, че баща ви по време на съставянето му не е бил способен да действа разумно.

Което и да изберете от двете (или и двете), няма да минете без адвокат.