Аз също поради тази причина /наличието на Регламент /ЕО/ № 2201/27.11.2003 г. / първоначално се въздържах от отговор. От една страна съгласно чл. 7 от КМЧП на Република България е заложена следната компетентност:
Компетентност по брачни искове
Чл. 7. Брачните искове са подведомствени на българските съдилища, ако един от съпрузите е български гражданин или има обичайно местопребиваване в Република България.
От друга страна обаче, ето определената в самия Регламент компетентност:
ГЛАВА II
КОМПЕТЕНТНОСТ
РАЗДЕЛ 1
Развод, законна раздяла на съпрузите и унищожаване на брака
Член 3
Обща компетентност
1. Компетентни да разглеждат дела, свързани с развод, законна раздяла на съпрузите и унищожаване на брака, са съдилищата на държавата-членка,
а) на чиято територия:
- съпрузите имат обичайно местопребиваване, или
- съпрузите са имали последното обичайно местопребиваване, ако един от тях все още живее там, или
- ответникът има обичайно местопребиваване, или
- в случай на обща искова молба и единият от съпрузите има обичайно местопребиваване, или
- ищецът има обичайно местопребиваване, ако той е живял там поне една година непосредствено преди предявяването на иска, или
-
ищецът има обичайно местопребиваване, ако е живял там поне шест месеца непосредствено преди предявяването на иска и е гражданин на въпросната държава-членка или, ако се отнася до Обединеното кралство или Ирландия, има "domicile" там;
б) чиито граждани са двамата съпрузи, или ако се отнася до Обединеното кралство или Ирландия, където те имат "domicile".
2. За целите на настоящия регламент терминът "domicile" има значението, с което се използва в правните системи на Обединеното кралство и Ирландия.
Т.е. за да е компетентен български съд, трябва освен лицето-ищец да е бълг. гражданин, също и да е изпълнено потъмненото. От разказа на колегата останах с впечатление, че бълг. гражданка има обичайно пребиваване в Италия, не в България.
Регламентът също така указва:
Член 17
Проверка на компетентност
Когато пред съд в държава-членка е заведено дело, по което той, по силата на настоящия регламент не е компетентен, а компетентността принадлежи на съда на друга държава-членка по силата на настоящия регламент, той служебно прогласява, че не е компетентен.
Нека за момент приемем, че делото е заведено в България, но съдът не е бил компетентен да го разгледа. Какво ще се случи с това решение?
Защото съгласно регламента:
Член 24
Забрана за преразглеждане на компетентността на съда, който е постановил решението
Компетентността на съда в държава-членка, постановил решението, не може да се преразглежда. Нормата на член 22, буква а) и член 23, буква а) относно съобразяване с обществената политика, не може да се прилага към правилата относно компетентността, регламентирани в членове 3—14.
Разбирам, че се цели стабилност, но означава ли това, че отмяна на това решение не може да се иска, на това основание - липса на компетентност?
п.п. Допълвам, че съзнавайки собствената си слабост в тълкуването на тези разпоредби /в Регламента/, от която се срамувам , ще съм благодарна на колеги, които изразят мнение.