lunaizvezdi написа:Бившата съпруга на съпругът ми замина в чужбина изоставяйки детето им,което е с увреждане 100%-ретинопатия на недоносеното.Сега детето е при нас,родителските права бяха присъдени на съпругът ми.През тези осем месеца,когато течеше делото за родителски права,съпругът ми не е получавал нито детски,нито интеграционни добавки.Детето е на 9 години и учи на 160 километра от нашият град,защото там се намира най близкото училище за деца с нарушено зрение.Сега вече са ваканция,но преди това съпругът ми ходеше всеки петък да го взема и в понеделник го връщаше.След влизане на решението в сила беше присъдена издръжка от 50 лева,защото детето получавало интеграционни добавки и двойни детски,нищо че осем месеца не е получавало нищо.Няма сила,която да накара майката да си плаща поне тази издръжка от 50 лева.Въпросът ми е как става получаването на издръжката от общината?И друго искам да попитам,ако един ден на майката и скимне да дойде да иска детето може ли съдът да и го присъди,при положение,че тя го е изоставила в училището без да каже на никой,и на нас ни се обадиха от училище да отидем да го вземем,и за тези осем месеца не е изпратила на детето нито еадна стотинка,и не се интерисува от нищо.Благодаря предварително.
Не разбирам защо е изтрито мнението ми от снощи. То беше в дух, пълнолетните хора си носят последствията от постъпките си.
Бащата си носи последствията от постъпките, а питащата - също. Не разбрах какво му е некоректно на това твърдение.
Бащата носи родителска отговорност заедно с майката, наравно, за факта, че детето се е родило така, както и за отглеждането му. Не мога да разбера, защо питащата реве тук, а не бащата. Не се предполага това дете да е отговорност на следващата жена на този мъж, както и тя да се интересува как да се отърве от отговорност по отношение на дете от предишен брак. Не е нейна работа просто. С такъв мъж се е събрала. Наясно е била, че той има дете, и че е родител. Ако не й харесва ситуацията, нека си намери друг мъж, който няма да отклонява вниманието и парите си за деца от предишни бракове. Това е негово законно право и задължение, да се грижи за детето си.
Та кое е нередното в моето твърдение, питам аз, за да бъде трито?
И бях добавила, че повечето разведени жени в България са на същото положение. Ако няма да сме сексисти, да чоплим изобщо темата за издръжката при родителство след развод? И тук ли имаше нещо нередно в твърдението ми? Официалната статистика на страната показва, че мнозинството деца след развод остават при майките си. Много малко деца остават при бащите. То човек да се зарадва, че ето един отговорен баща се грижи за детето си след развод, и.....след твърдение от жената, с претенции да е следващата връзка на този мъж, която да се чуди как да се отърве от детето от предишен брак.
И какво пречи на питащата да си го гледа като свое? Детето си е дете.
На едната съвест опира.
Иначе, ако ще колим безсъвестната майка, заминала за чужбина, ще е справедливо да заколим и множеството бащи, заминали след развод за чужбина, постъпвайки по същия начин с децата си. И тук ли имаше нещо лошо, та ме изтриха? Имате ли идея, каква е статистиката за емигрантите, и колко много мъже са заминали в чужбина, оставяйки жена и деца, без издръжка, грижа и каквито и да било законови облекчения, да се справят съвсем сами?
За да сме справедливи, хайде да говорим с факти и конкретно, а?
Тия деца, изоставени, кой ги отглежда? Обаче когато разведена жена поиска по-висока издръжка след развод, настава суматоха и конфузно й се обяснява, че бившият съпруг вече не е длъжен с нищо на предишното си семейство и на децата си?
Ми същото е и за бившите съпруги? Законът не прави разлика при родителство. Щом може бащите да го правят, и то в национален мащаб (статистиката е безмилостна!) тогава защо да не го правят и майките?