Страница 1 от 1

Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2009, 19:36
от cucinka09
Моят случай е следният: Дядо ми прехвърля семейната ни къща на родителите ми, когато се женят. След известно време се развеждат, но тъй като делът е прехвърлен на двамата майка ми има дял от къщата. А тя отказва доброволна да даде дела си, въпреки че и двете деца вече сме пълнолетни. Мой познат ми каза, че не можем да вземе дела и без да и го наплатим. Въпросът ми е дали дядо ми може да развали това прехвърляне от преди 20 години някъде, тъй като той още е жив?

Ще съм много благодарна ако някой ми даде някакъв конкретен отговор. Благодаря предварително!

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2009, 23:29
от 778899
АХАХАХАХАХАХАХА!!! искате да изгоните майка си или така ми се струва?!?!?!? Божеее.......

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 09:33
от sunrise
А какво като сте пълнолетни? Откъде следва ,че трябва да Ви го прехвърли?А на нея как е прехвърлен?

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2009, 20:26
от namakak
Предложете на майка си,да ви го дари с доглеждане и право на ползване.Никакви проблеми няма да имате,освен ако е едно жилище.Тогава трябва да помолите и татко си.

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2009, 09:51
от sunrise
namakak,спрете да баламосвате хората и да пишете глупости по форумите. като не сте наясно , трайте си. "Дарение с доглеждане", нашето право не познава, а и не това е въпроса на питащата.

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2009, 22:14
от law_and_order
Доста абтрактен казус, поднесен по този начин. "Прехвърляне" е общ термин, а юристите се нуждаят от по-конкретни. А какво е станало със СИО-то след развода -прекратено ли е или не?

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2009, 22:43
от Гост.
law_and_order написа:Доста абтрактен казус, поднесен по този начин. "Прехвърляне" е общ термин, а юристите се нуждаят от по-конкретни. А какво е станало със СИО-то след развода -прекратено ли е или не?


:roll: Извинете, а какво става със СИО-то след прекратяване на брака - прекратена ли е или не?

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2009, 22:49
от fani_i
А тя отказва доброволна да даде дела си,


А този израз просто ме размаза :shock:
Може би следва принудително "даване"?

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2009, 11:59
от bebitor
Той въпросът така е написан, че предполага само гадаене, но ми се струва, че някой е подсказал за чл.105 от СК, ако дядото всъщност е баща на бащата, а прехвърлянето е било чрез дарение. Уви- само до 1 година от развода.
"Чл. 105. (1) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) След развода даренията на имущества със значителна стойност, направени във връзка или през време на брака на единия съпруг от другия съпруг или от негови близки, могат да бъдат отменени освен ако отмяната противоречи на морала.

(2) Искът по предходната алинея може да се предяви до изтичане на една година от развода."

Решение № 1205 от 29.XI.1993 г. по гр. д. № 535/93 г., II г. о.
Съдебна практика, Бюлетин на ВС на РБ, кн. 12/1993 г., стр. 11
чл. 105 СК
Искът по чл. 105 СК - за отмяна на дарение на значителна стойност, направено през време на брака от единия съпруг на другия, е основателен, когато бракът е прекратен по изключителната вина на надарения.
------------------------

За да уважи искът на съпругата по чл. 105 СК - за отмяна на дарението на 1/2 идеална част от жилищния имот в гр. К., направено по време на брака в полза на съпруга с нотариален акт № 25/76 г. на К. районен съд, съдът е изходил от следните безспорно установени по делото обстоятелства. Първо - дарението е направено по време на брака с цел да се заздравят отношенията между съпрузите и за стабилизиране на семейството. Второ - дарението е на имущество със значителна стойност не само с оглед данъчната оценка на имота - 10 500 лв., но и с оглед на естеството на дарението - жилищен имот, чиято стойност при сегашната жилищна конюнктура в страната непрекъснато ще се повишава. И трето и най-важно - бракоразводният съд е приел с влязлото си в сила решение по бракоразводно дело № 125/91 г., че бракът е дълбоко и непоправимо разстроен по изключителната вина на мъжа. При така изяснените обстоятелства по делото законосъобразно и обосновано К. районен съд е приел, че дарението на 1/2 идеална част от жилищния имот на ищцата в гр. К., направено в полза на ответника Й. с нотариален акт № 25 от 13.IV.1976 г. следва да бъде отменено. Оставането на дарения имот в патримониума на мъжа би било незаслужена награда за изключителната му вина за прекратяването на брака с развод.

Неблагодарни безсрамни деца, ако съм на майка Ви направо на публична продан изнасям имота :evil: :evil: :evil:

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2009, 16:45
от law_and_order
poli_g написа:
law_and_order написа:Доста абтрактен казус, поднесен по този начин. "Прехвърляне" е общ термин, а юристите се нуждаят от по-конкретни. А какво е станало със СИО-то след развода -прекратено ли е или не?


:roll: Извинете, а какво става със СИО-то след прекратяване на брака - прекратена ли е или не?


Май не ме разбрахте? Възможно е да бъде постановен т.нар "гол развод".
А не можем да решаваме казуси, основавайки се на хипотези.

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2009, 14:17
от cucinka09
Така...явно не сте ме разбрали. Майка ми си хваща багажа и отпрашва на някъде си и остава мен и брат ми на баща ми. При което при развода тя се отказва от нас и остава попечителството на баща ми. Те са имали някаква устна усговорка, че след като брат ми навърши пълнолетие тя ще прехвърли своя дял от имуществото на него, а баща ми няма да я търси за издръжки. И така...нито издръжки, нито къща. А ние сега искаме да правим ремонти и някои други корекции, но няма как....защото тя има дял от къщата. А въпроса с дядо ми, той е баща на баща ми и при брака преписва къщата и на двамата. И въпроса ми беше дали той може да развали това прехвърляне и да се направи ново.

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2009, 16:41
от Гост.
Вие с брат ви на колко години сте?
И ако все пак уточните, въпреки неколкократното подминаване на въпроса- как е прехвърлил тоя имот, може и да ви се отговори.
Покупко-продажба, дарение, срещу гледане и издръжка... КАК?

Да не казвам, че сте си директно за адвокат/ макар да не виждам особена светлина в тунела/, но при така поставените въпроси все едно да влезете в магазин и да поискате "едно мляко", без да уточнявате- кисело, прясно, пълномаслено, диетично и прочие...

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2009, 11:54
от cucinka09
poli_g това е проблема, че незнаем как е прехвърлено. Макар, че доколкото разбрах ако е прехвърлено с покупко-продажба, вече нищо не може да се направи. Но ще потърся информация и ще се консултирам с адвокат. Благодаря на всички за мненията, макар и половината да са ме критикували без да знаят за какво...

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2009, 11:57
от cucinka09
778899 написа:АХАХАХАХАХАХАХА!!! искате да изгоните майка си или така ми се струва?!?!?!? Божеее.......


Майка ми не живее в тази къща вече 12 години.

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2009, 15:39
от Гост.
Ще платите на адвокат, за да събере нужната документация.
После ще му мислите, но оглед твърденията в първия ви пост
А тя отказва доброволна да даде дела си
- имате два пътя. Предлагам ви да изберете доброволно и извънсъдебно уреждане на проблема, че ако се подходи към съдебна делба- вероятно ще се изнесе имота на публична продан.
Каквото и да решите- колегата ще ви напътства.

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2009, 20:22
от cucinka09
Опитвали сме, но тя е от малко по-странните майки, които вместо да помагат на децата си още повече им усложнява живота. Твърдо е отказала и затова сме принудени да търсим правна помощ. Макар, че точно от това се опасяваме, че имотът ще излезе на публична продан... :(

Re: Имущество при развод

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2009, 12:50
от ansenk
Чл. 349. (1) Ако неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност, прекратена със смъртта на единия съпруг или с развод, и преживелият или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на децата от брака, няма собствено жилище, съдът по негово искане може да го постави в дял, като уравнява дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари.

Ако това ви устройва -действайте...