Точно.
Най-вероятно вътрешните отношения са с безвъзмезден характер.Но дори и да не са,струва ми се,че майката не може да предяви иск срещу сина си.И двата случая тя дължи парите на бившия,като ако е получила пари от сина си,то това очевидно е само в нейна полза,няма да обеднее.Единствената възможност за иск ще е налице само тогава,според мен,когато синът е трябвало да плаща,но не е плащал,но това си е във връзка с техните наемни отношения,
които не зависят от осъждането на майката.Тя може да си го осъди и без да има дело срещу нея.
Съпругът има иск само с/у нея.А майката няма право на регрес срешу сина си,тъй като евентуалната негова дължимост по никакъв начин не зависи от евентуалното осъждане на майката(мое мнение).
Мисля си обаче,че в кр.сметка такъв иск трябва да се подведе под чл.59 ЗЗД,тъй като като че ли не са налице условията на чл.31,ал,2 ЗС.
"Чл. 31. Всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на
другите съсобственици да си служат с нея според правата им.Когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване."
Чл.31 ЗС говори за "правата на съсобственика".Какви права има в случая законът? Според мен-правото да ползува имота,така,както това се прави от другия съсобственик.
При прекратен брак и при произнасяне с решението относно ползването на имота другият съсобственик няма право да си служи с имота,т.к. в момента няма такова право.Той има правото да получи "наемна цена",доколкото бившият съпруг ползва и неговата ид.част от имота.
Никой не е лишавал неползващия от някакво негово право.Съдът се е
произнесъл и е решил само единият от тях да живее там,от което следва и дължимостта на парите,съответствуващи на средната наемна цена за съответната ид.част на бившия съпруг.Последният нямя право да ползва имота,нито да извлича някакви облаги от него,а само да получи възмездие заради това,че е не живее там,а друг си служи с имота и по-точно е могъл да си служи,както казва "Портокал".
Струва ми се обаче,че масто за приложение на чл.31ЗС ще има в случай че
срокът,даден от съда за ползуване на имота от другия съпруг изтече,а [b]последният продължава да ползува целия имот[/b].В този случай след покана се дължи
обезщетение по 31 ЗС.
Струва ми се обаче че до този момент не е необходима никаква покана.Щом съпругът ползва имота,той дълже "наемната" цена от самото начало на ползуването(вл. в сила на съд.решение).Поканата има значение само забавата на Дл.,но не и за определяне първоначалния момент на дължимост.
В процесния случай ако е налице искане от ищеца за плащане от самото начало,то последното би следвало да бъде уважено.
Тази "наемна цена",за която се говори в цит.Т.Р. има своето основание именно в чл.59 ЗЗД.При чл.31 ЗС
също е възможно съдът да се е произнесъл ,но там обезщетението идва именно от това,че
това съд. решение не се спазва,единният със-к ползва целия имот,най-общо казано,
а тук намаме разрез с правила за поведение,просто не е заплатена дължимата сума,възникнала в резултат на обогатяването(представляващо всъщност необедняване поради неплащане).
Ако обаче хипотезата на чл.31 ЗС я разглеждаме без съд.акт,то и тук имаме непозволено действие на единия със-к спрямо другия-ползва целия имот в нарушение на чл.31,ал.1 ЗС.Наистина това
нарушение започва именно от
момента на поканата и точно поради тази причина от тогава се дължи обезщетение.Мисля че това е така точно защото "пострадалият" до този момент не е увреден с абсолютно нищо,той не е имал никаква инициатива относно ползването на имота.Щом не искаш да го ползваш-не се дължи.Това е и смисълът на поканата.
При развода обаче нещата са други-там няма никави спорове,единият си живее и дължи "наем".Макар да няма договор за наем.Именно заради това не е наем,а обезщетение,глобално при това,без да може да се претендира забава за всеки неплатен "месечен наем".
Такова е по новия СК.Въпросът е уреден ясно.Възниква наемно пр.отн-е без договор.Но и тук,ако се прецизират нещата,срува ми се,че точното основание пак ще е чл.59 ЗЗД,тъй като имаме Н.О. по този състав,а не договор за наем.Последният не може да възникне по силата на закона.Но пък чл.57 СК говори за наемно отношение,което ме навежда на мисълта,че си е отделно основание за дължимост,именно това по чл.57 СК.Интересен е въпросът ако съдът не се е произнесъл по съответния размер съгл. ал.2-възникнало е наемно отношение без ясна престация
Последната може да се определи,но как може да се претендира забава в8у всяка месечна сума когато такава няма.Сякаш пак отиваме към чл.59 ЗЗД,т.е глобално обезщетение,макар и с основание наемно отношение,възникнало без воля на страните.Тук "наемността" по-скоро подчертава възмездността,дължат се пари за ползването на съответната част,които
може и да бъдат определени от съда като месечна наемна цена на осн. чл.57,ал.2 СК.