начало

Георги Георгиев получи държавния печат Георги Георгиев получи държавния печат

Наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство

Мнениеот spasova_mont » 16 Яну 2025, 20:07

Как да издиря българин, раждан в чужбина, без ЕГН и адрес, за да го призова на дело?
spasova_mont
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 12 Дек 2013, 22:15

Re: Наследство

Мнениеот nikodim77 » 17 Яну 2025, 03:49

Здравейте,
Считам, че не е необходимо Вие да издирвате лицето – бъдещ ответник, а е достатъчно да го призовете по реда на чл. 48 от ГПК. Справката по текста на този член правите в съответната община в ГД"ГРАО" – Регистър НБД”Н”. От общината може да Ви бъде издадено удостоверение, че въпросното лице няма ЕГН, и тя не разполага с данни за негов постоянен или настоящ адрес, което удостоверение предоставяте на съда…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1297
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследство

Мнениеот guest1 » 17 Яну 2025, 11:17

Здравейте!
Виждам, че уважаемия nikodim77 е дал подробен отговор. Само по принцип ще попитам
spasova_mont написа:... българин, раждан в чужбина, без ЕГН и адрес ...

Съгласно Закона за българското гражданство
Чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.

А съгласно Закона за гражданската регистрация - всеки български гражданин трябва да има ЕГН И адреси - постоянен и настоящ.
Друг въпрос е, че постоянния може да е в район "Средец", гр. София, а настоящия - само името на държавата, в която живее.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2455
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследство

Мнениеот dimist » 17 Яну 2025, 11:38

Най вероятно в случая акта за раждане , издаден в чужбина, не е представен в общината по постоянен адрес на единият от родителите, само така може да се обясни , че няма ЕГН. Може би ако дадете някаква информация за правоотношението, по което ще водите дело, ще може да Ви се даде подходящ съвет. Ако знаете държавата, в която е роден, проверете дали имаме спогодба за правна помощ по граждански дела
dimist
Потребител
 
Мнения: 720
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Наследство

Мнениеот guest1 » 17 Яну 2025, 14:54

Тук се сещам - по принцип, защото няма конкретика - за следния текст.
Чл. 71. Дипломатически или консулски представител на Република България в чужбина, който узнае, че в страната, където е акредитиран, се е родил, сключил е граждански брак или е умрял български гражданин, но в 6-месечен срок не му е бил представен в представителството заверен препис или извлечение от съответния акт, се снабдява веднага служебно с необходимите документи. Преписите или извлеченията от актовете по гражданското състояние заедно с легализиран превод на български език, заверен по съответния ред, се изпращат в Министерството на външните работи на Република България за препращане по постоянния адрес на българския гражданин. Ако не е съставен акт от местните органи, дипломатическият или консулският представител в съответната страна изисква по официален път съставянето му, ако законите на страната допускат това.


Макар, че знам и израза:
Това, дето го пише по книгите - не се ражда по нивите!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2455
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследство

Мнениеот gergana12 » 19 Яну 2025, 04:44

Стана ми интересна темата. Като живееща в Канада от много години, бих казала, че в такава ситуация са огромен брой деца, поне от тази страна на океана. Включително и мои внуци. Синът и снахата( тя също е с двойно гражданство, второто не е българско) не желаят да вадят никакви други документи. Разбрали са се, внуците да решават сами един ден след навършване на пълнолетие дали искат и други документи.

За момента ги подкрепям. Например сериозен проблем е начисляването на здравни вноски на всички cлед навършване на 18 години. < ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА>,Лицето живee в чужбина от 30 години или е родено в чужбина и знае слабо български и пише с грешки.И само ако трябва да продава нещо по наследство, проблемът лъсва и докато разбере за какво става дума. В момента справката от гранична полиция не е достатъчно доказателство, щото след Шенген можело да лъжеш, че живeeш в ЕC или извън. А прибалтийските републики приеха драконовски закони за военната служба, включително и за тези с двойно гражданство и живeeщи далече.

Не съм юрист, но не може ли това лице да бъде призовано като чужд гражданин за вашето дело. Предполагам е за някаква делба, но всъщност няма значение.
В тази посока съм сигурна, че в ГРАО има лица, които имат вечен живот, тоест няма кой да се занимава с документи в България след тяхната смърт. Този член 71 е абсолютно неприложим.
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron