начало

Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство

Данъчни облекчения за деца

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данъчни облекчения за деца

Мнениеот Гост » 03 Яну 2006, 14:41

Привет!
Имам следния въпрос, на който досега не съм намерил отговор:
Мога ли да ползвам данъчно облекчение за дете от предишен брак на съпругата ми (т.нар. семейно подоходно облагане)?
Имам брак със съпругата си от 3 год. и детето й от предишния брак живее с нас. Имаме и друго дете от нашия брак. Съпругата ми няма доходи, от които да бъде приспаднато данъчното облекчение, за това и задавам въпроса си във този форум.
Според мен би трябвало да мога след като се включват моите доходи в декларацията за получаване на детски надбавки.
Благодаря предварително
Гост
 

Мнениеот Койчо от Конаре » 03 Яну 2006, 14:55

Не, не можете, облекчението се ползва само от родители на детето.

При детските е различно, там имат значение доходите средно на човек от семейството на майката (или в някои случаи - на бащата).
Койчо от Конаре
 

Мнениеот Койчо от Конаре » 03 Яну 2006, 14:57

(3) Данъчното облекчение се ползва от лице по ал. 1, което към 31 декември на данъчната година е:
1. родител, който упражнява родителските права, и детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, или
2. настойник или попечител - в случаите на настойничество или попечителство, или
3. роднина или близък - в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, или
4. приемен родител - в случаите на дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.
Койчо от Конаре
 

Мнениеот Гост » 03 Яну 2006, 15:17

Ако не сте осиновили детето на съпругата си, мисля че няма да можете да ползвате облекчението.
По принцип облекчението се ползва от биологични родители, осиновители, настойници, приемни семейства. Но трябва да има някаква фактическа и правна връзка между детето и ползващия облекчението. Например, може да се ползва облекчение и при липса на брак, ако детето е припознато от бащата.
Но все пак питайте в данъчните дирекции - там има брошури по въпроса.
Гост
 

Мнениеот prnedev » 04 Яну 2006, 07:35

Вие няма да можете да се възползвате, но бившия съпруг на съпругата ви може да се възползва. НАП не се интересува на кого е присъдено детето. Самата декларация се попълва и от двамата родители и при добра воля, можете да получите после парите от бившия съпруг.
Колкото до самото връщане на данъка, обещанието на НАП е до три седмици след подаването на декларацията, пък да видим.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот Койчо от Конаре » 04 Яну 2006, 10:41

За НАП не знам, ама ЗОДФЛ се интересува - "родител, който упражнява родителските права". Според мен само жена Ви може да ползва облекчението. Ако са били женени и са се развели, а не са живели само на съпружески начала, със сигурност в решението се определя кой родител (тя) да упражнява родителските права.

Ако не са били женени или все още са женени, пак е възможно да има такова решение. Ако няма - само тогава може всеки от двамата. Така ги виждам нещата аз.
Койчо от Конаре
 

Мнениеот майка » 04 Яну 2006, 11:52

Г-н Недев, не сте прав. В ал.3 на чл.29а ЗОДФЛ изрично са изброени лицата, имащи право да ползват данъчно облекчение и родителят ТРЯБВА да упражнява родителските права, за да ползва предвиденото облекчение. Но интересно е друго - съгласно ал. 4 на същия чл. 29аползващият облекчението родител трябва да представи декларация от другия родител. И как ще се удостоверява подписа на родителя? Или няма нужда от това? Имам предвид, че например в моя случай, другият родител не ми е на разположение в момента, а ако искам да ползвам и отстъпката за деклариране до 31.01, трябва да я подам, например без подписа му или нещо такова. Идеята на тази декларация не е ли другият родител да се вкара в базата данни на НАП като лице, което няма право да ползва облекчението? Или, казвате, при евентуален спор, по-скоро възражение, НАП ще има на разположение неоспоримото доказателство - подписана декларация...
Чисто практически - какво трябва да правят родителите, които не живеят с другия родител? А ако не поддържат контакти? :roll:
майка
 

Мнениеот neznaiko » 04 Яну 2006, 15:18

Interesen e vaprosa koito postaviate oshte pove4e v konteksta na mediinite iziavi na MF.Zadaljitelno bilo pri razvod bivshia saprug sashto da popalni deklaratsia za tova 4e niamal da polzva dana4noto oblek4enie. Govorim za semeino podohodno oblagane a ne ot4itame 4e bivshite sapruzi ve4e ne sa ve4e v semeino pravna vrazka. I kakvo ako ne podpishe proslulutata deklaratsia?Niama da vi prispadnat polagaemata se suma pri obrazuvane na dana4nata osnova? A na kakvo osnovanie niama da vi go priznaiat ako imate vlizlo v sila sadebno reshenie s koeto braka e prekraten i uprajniavaneto na roditelskite prava e predostaveno na vas. I bih popital i drug.Predstavete si 4e maika otglejda deteto si sama.Deteto e pripoznto ot bashtata (ili ima uvajen isk za ustanoviavane na bashtinstvo) i v akta za rajdane e vpisan i bashtata. I togava li shte iskame deklaratsia ot bashtata na deteto(koito nikoga ne e bil saprug na maikata) i kakvo kato ne podpishe deklaratsiata.
Mislenno mislenno i nedomislenno.
neznaiko
 

Мнениеот майката » 06 Яну 2006, 15:16

Скъпи незнайко, точно за този случай говоря и аз! Та след като ще се иска тази декларация, то не мога ли аз като една смела и безотговорна майка да взема да сложа един какъв да е подпис под нея?! Така и вълкът сит, и агнето цяло! Не съм ли права?!
майката
 

Мнениеот Гост » 15 Яну 2006, 00:35

Може ли да се ползва облекчението за дете, което е навършило 18 години в рамките на 2005 год?
Гост
 

дан. облекчение

Мнениеот майка » 17 Яну 2006, 11:42

Отправям питане тук, защото в сайта на НАП не видях място за питания на граждани.
Желая да ползвам данъчното облекчение за деца, и двамата със съпруга ми работим на трудов договор, нямаме други доходи.
Моята заплата е по-висока.Имаме две деце - на 10 и 13 години.Освен декларацията за данъчно облекчение, какво друго трябва да се подаде в НАП.?(по-конкретно Декларация за доходи на физ. лица по чл.41?!?..или просто сл. бел. от фирмата за заплата и платените данъци и осигуровки през 2005)

any_007@abv.bg
майка
 


Мнениеот Гост » 17 Яну 2006, 12:05

имам предвид, че може да се ползва облекчението за дете, което е навършило 18 години в рамките на 2005 год.
Гост
 

Re: дан. облекчение

Мнениеот zvezda » 17 Яну 2006, 12:16

майка написа:Отправям питане тук, защото в сайта на НАП не видях място за питания на граждани.
Желая да ползвам данъчното облекчение за деца, и двамата със съпруга ми работим на трудов договор, нямаме други доходи.
Моята заплата е по-висока.Имаме две деце - на 10 и 13 години.Освен декларацията за данъчно облекчение, какво друго трябва да се подаде в НАП.?(по-конкретно Декларация за доходи на физ. лица по чл.41?!?..или просто сл. бел. от фирмата за заплата и платените данъци и осигуровки през 2005)

any_007@abv.bg


Трябва да попълните декларация по чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ - в нея ще посочите доходите си от трудови правоотношения, платените през годината данъци и осигуровки и ще преизчислите данъчната си основа с облекчението за децата. Ще се окаже най-вероятно че сте надвнесли данък и следва да ви го възстановят.
Ако имате нужда от помощ, пишете на мейла ми.
Всичко, от което се нуждаеш, е любов.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Мнениеот bostandjieva » 17 Яну 2006, 16:37

bostandjieva
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 07 Ное 2001, 15:46

Мнениеот prnedev » 17 Яну 2006, 23:27

Госпожо Майка, вие прочетохте Чл.29а.(4), но нищо не казахте за следващата 5-а -
(5) Декларация по ал.4 не се представя, когато другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина е неизвестен, починал или е лишен от родителски права, или не са му предоставени такива права в случаите на развод.

Въпроса тук беше, когато майката няма никакви доходи, не е ли по-добре да се ползва това облекчение от бившата половинка или не? Все пак колкото и шантави мъже да има, не вярвам да направи чудесии после... А НАП да вземе да търси кой кога се е развел, при изцяло попълнена декларация :-) Ще се изненадам искрено :-) Те и без това в момента не знаят къде се намират :-))

А на вашия въпрос, незнам точно какво да отговоря. Идеята на НАП е чрез засичане на ЕГН-тата да отрежат евентуалното ползване на облекчението и от двете страни.
И все пак, като подавате двете декларации, вземете за всеки случай копие от решението за развод. Като си ги знам колегите, ще измислят някой въртел, за непопълнената част.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron