начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Прехвърля ли се върху мен задължението за гледане и издръжка

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прехвърля ли се върху мен задължението за гледане и издръжка

Мнениеот albena77 » 02 Юли 2007, 22:18

Здравейте! Имам един въпрос - преди около десетина години баба ми и дядо ми прехвърлят собствената им парцела+гараж+право на строеж на сина им т.е на баща ми срещу задължение за гледане и издръжка. Баща ми построи двуетажна къща и те живееха в нея, също и аз. Миналата година баба ми почина, а тази баща ми. Прехвърля ли се върху мен задължението за гледане и издръжка на дядо ми?
albena77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Юли 2007, 22:07

Мнениеот portokal » 03 Юли 2007, 07:02

Да.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот albena77 » 03 Юли 2007, 14:43

portokal написа:Да.


Днес ходих при нотариус и той ми каза, че не се прехвърля. А сега на кого да вярвам? :?:
albena77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Юли 2007, 22:07

Мнениеот portokal » 03 Юли 2007, 15:04

ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 30 ОТ 17.06.1981 Г. ПО ГР. Д. № 2/1981 Г., ОСГК НА ВС
...
4. ПРИ СМЪРТ НА ПРИОБРЕТАТЕЛЯ НА ВЕЩНОТО ПРАВО И ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДОГОВОРА ЗА ИЗДРЪЖКА И ГЛЕДАНЕ НЕ НАСТЪПВА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА ПО ПРАВО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРЕХВЪРЛИТЕЛЯ ИЛИ НА ТРЕТОТО ПОЛЗВАЩО СЕ ОТ НЕГО ЛИЦЕ.
Характерна особеност на ненаименования алеаторен облигационен договор с вещноправно действие за начално прехвърляне на вещни права и право на собственост срещу задължение за издръжка и гледане е, че уговореното прекратително условие за действието му не е смъртта на приобретателя(ите), както бе изтъкнато по-горе, а смъртта на кредитора-прехвърлител и (или) на третото лице, в чиято полза той е бил сключен.
Друга характерна негова особеност е, че прехвърлителят на вещното право или правото на собственост е предал владението на приобретателя(ите). С оглед на този именно факт той черпи своето основание да очаква и изисква получаването на дължимите му се насрещни престации - издръжката и гледането до края на живота си или до края на живота на третото лице, в чиято полза е бил сключен договорът.
Трета характерна негова особеност е, че макар договорът да се сключва с оглед на личността на пряко задълженото лице да дава издръжка и да полага грижи за прехвърлителя и за другите правоимащи лица, според естеството на придобитите права от приобретателя(ите) те по същество са преминали и в непосредствено ползване от близкия кръг лица, онези, с които той живее. Тези лица обикновено са негови потенциални наследници. В случаите, когато той има съпруг, заради вещноправното действие на договора правото на собственост е преминало по силата на закона и върху неговия съпруг - чл. 13, ал. 1 СК.
С оглед на всички тези особености на договора заради вида и съдържанието на дължимите на кредитора престации, които нерядко биват предоставяни и при съвместен живот с членовете на семейството (домакинството) на приобретателя, следва да се подразбира, че условие на самия договор е и обстоятелството, че последният ще бъде практически подпомаган и от своите близки при изпълнение на задълженията му. Личността на приобретателя следователно, макар да имат съществено значение за сключването на договора, не е могла да изключва от значение и качеството на лицата, които образуват най-непосредственото обкръжение на приобретателя и които, както се каза, са неговите потенциални наследници. Освен това прякото изпълнение на задълженията на приобретателя(ите) не налага лично той да извършва всички действия. Приготовлението и обезпечаването на храната, поддържането на бита, предаването на необходимите средства за издръжка и др. са все действия, които пълноценно могат да бъдат осъществени и чрез други лица. В преобладаващата им част по вид и естество се касае до заместими, а не до незаместими действия.
При тази специфичност на правата и задълженията, които произтичат от договора, не може да се изключи положението, че при евентуална смърт на приобретателя(ите) той ще може да бъде успешно заместен при изпълнението на всичките по съществото си заместими задължения и от правоприемниците му, т.е. от лицата, с които той приживе съвместно е обезпечавал издръжката и грижите за прехвърлителя(ите) или за третото ползващо се от договора лице. Ето защо при смърт на приобретателя не настъпва, а и не може да настъпи прекратяването на договор по право. Съгласно чл. 60 ЗН наследниците му ще отговарят пред прехвърлителя(ите) до размера на наследствения им дял и под страх от евентуалното прекратяване на договора поради неизпълнение от тяхна страна като правоприемници следва да обезпечава издръжката и грижите, толкова повече че заради наследяването вещните права и собствеността са станали тяхно притежание.
Всички тези основания позволяват да се заключи, че поначало с факта на смъртта на приобретателя не настъпва по право развалянето на договора. До неговата смърт, ако той е изпълнявал задълженията си, кредиторът(ите) е получил до този момент дължимото му. Затова настъпилата обективна невъзможност за в бъдеще време ще е частична. А при частичната невъзможност развалянето на договора може да стане само по съдебен ред - чл. 89, изр. второ ЗЗД.
Аналогично ще е положението и в случаите, когато прехвърлителят(ите) е имал предвид конкретните лични качества на приобретателя(ите) и при сключване на договора е бил мотивиран само от тях, както и когато е било изрично уговорено, че той не ще може да бъде заместван от други лица. И при тези случаи, ако прехвърлителят(ите) по своята преценка не ще намери удовлетворение от наследниците на длъжника(ите), следва да осъществи развалянето на договора също така само по съдебен ред - чл. 87 и 89 ЗЗД.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот albena77 » 03 Юли 2007, 16:15

portokal написа:Да.


още не съм сигурна, защото ето какво намерих от този сайт :

http://www.djure.net/feature.php?id=18

Не всички имуществени права и задължения на наследодателя преминават по наследство. Някои от тях не могат да бъдат предмет на наследствено правоприемство - например учреденото право на ползване на недвижим имот се погасява със смъртта на наследодателя и не преминава по наследство. Правата и задълженията, които произтичат от договори, сключени с оглед личността на наследодателя също не преминават по наследство - прекратява се трудовото му правоотношение, задължения по граждански договори, в които личността на наследодателя е основен елемент, прекратяват се и правата и задълженията за издръжка и осигурителните права. Откриване на наследството - с това понятие се обозначава онзи разграничителен момент, от който имуществото на наследодателя преминава към неговите наследници. Наследникът трябва да приеме наследството, а това може да стане в един по-късен момент от настъпването на смъртта. При това положение за известен период от време, имуществото ще остане без титуляр. Затова приемането на наследството действа с обратна сила - от момента на смъртта, а не от момента на приемането.
albena77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Юли 2007, 22:07

Мнениеот apk76 » 04 Юли 2007, 22:45

съгласна съм с колегите!
дължите им поне "благодаря"
apk76
apk76
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 30 Май 2007, 10:35

Мнениеот razli4na » 05 Юли 2007, 12:55

Колеги, моля Ви, не се лютете!!! Аз ще Ви благодаря, тъй като дадохте мнение по въпрос, който е вече разискван във форума, но не ми беше излишно да видя мненията, които изразихте отново на добра воля. Още веднъж благодаря, а albena77 попада в списъка ми на питащи, на които в бъдеще няма да отговарям.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот razli4na » 05 Юли 2007, 13:48

о. к.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот spravedlivost » 05 Юли 2007, 14:03

При този договор се прави изключение от останалите договори, сключени с оглед на личността. Макар че и на мен ми звучи нелогично - защо да е договор с оглед на личността, а в същото време задължението след смъртта на приобретателя ще тежи върху неговите наследници. Но е така! Друга разлика при този договор е, че развалянето му е с обратна сила. Изключенията от правилото са много както се вижда!
spravedlivost
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 26 Май 2006, 14:00

Мнениеот albena77 » 17 Юли 2007, 17:05

razli4na написа:Колеги, моля Ви, не се лютете!!! Аз ще Ви благодаря, тъй като дадохте мнение по въпрос, който е вече разискван във форума, но не ми беше излишно да видя мненията, които изразихте отново на добра воля. Още веднъж благодаря, а albena77 попада в списъка ми на питащи, на които в бъдеще няма да отговарям.


Знаеш ли къде ми дреме, че няма да ми отговаряш? Като не искате да давате мнения на добра воля - защо изобщо е този форум?!? А за това, че не търпите да обсъждате други сайтове, означава, че май прекалено самочувствие имате - слезте малко на земята!!! :lol:

Мисля си, че да дадеш категоричен отговор първо трябва да се запознаеш с подробностите - както е моя случай. Никога не съм била груба към никого и дали ще кажа благодаря или не - това е само мое решение /аз съм възпитан човек и винаги казвам благодаря/. А ако се отнасяте така към почти всички хора тук, май скоро ще си пишете само няколко човека.

П.С. Толкова съм разочарована, че занапред изобщо не желая нито да пиша тук, нито да чета форума ви. Даже някой от модераторите, ако може да ми изтрие акаунта ще съм му много благодарна.
albena77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Юли 2007, 22:07

Мнениеот prof_prof » 17 Юли 2007, 18:13

Albena,
понеже знам, че ще прочетете това, ще го напиша!

Отношението Ви е меко казано обидно. По темата Ви са дали достатъчно компетентно мнение. Вашата несигурност идва от липсата на правни знания. Примерът, който сте дали е напълно несъотносим към Ващия казус, а съдебното решение, което колегата си е направил труда да копира тук, съвсем нагледно дава разрешение на поставения отВас въпрос.

А щом сте недоволна отидете на платена консултация при адвокат или се върнете при онзи нотариус, за да Ви обясни защо задължението за издръжка не преминава върху Вас.

И много здраве!
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот albena77 » 17 Юли 2007, 18:32

prof_prof написа:Albena,
понеже знам, че ще прочетете това, ще го напиша!

Отношението Ви е меко казано обидно. По темата Ви са дали достатъчно компетентно мнение. Вашата несигурност идва от липсата на правни знания. Примерът, който сте дали е напълно несъотносим към Ващия казус, а съдебното решение, което колегата си е направил труда да копира тук, съвсем нагледно дава разрешение на поставения отВас въпрос.

А щом сте недоволна отидете на платена консултация при адвокат или се върнете при онзи нотариус, за да Ви обясни защо задължението за издръжка не преминава върху Вас.

И много здраве!


Да ще го прочета! И не мисля, че отношението ми е обидно.
Подробности от моя случай:
1. Те прехвърлят правото на строеж.
2. Къщата няма акт 16, има разрешение за строеж и строителен протокол.
3. Да, обърнах се към адвокат и съответно си платих /не ме притеснява факта, че съм платила - мога да си го позволя/.
4. Извадиха ми констативен нотариален акт.
5. В момента съм по майчинство и нямам толкова много свободно време да ходя по адвокати, затова реших да попитам тук.

Нещо по въпроса?
albena77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Юли 2007, 22:07

Мнениеот prof_prof » 17 Юли 2007, 19:15

Не виждам да сте задали въпрос! :shock:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот m_ilieva77 » 17 Юли 2007, 23:29

Lyutiyat, ти какво още се мотаеш в lex-а?!
Не беше ли обиден нещо на сайта. Доколкото си спомням, имаше някакви забежки към скайпа.
Не си мисли, че когато някой задава въпрос в този сайт, то той е отпавен към ВЕЛИК юрист като теб.
Никой не ти дължи благодарности.
Никой не те кара да отговаряш насила.
Не си мисли, че отговорите ти винаги са правилни.
След като си недоволен, че не ти целуват ръка за отговора си стой в канторката и раздавай само платени консултации.
Нета е свободно пространство И ТУК НИЩО НЕ СЕ ПЛАЩА. Ако не можеш да намериш нещо безплатно, значи знаеш само къде е копчето на компютъра и има още много да учиш.
m_ilieva77
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 08 Апр 2006, 18:37

Мнениеот prof_prof » 18 Юли 2007, 09:34

Авееее Албенаааа,
ти нали щеше да си ходиш? Май ти хареса да се навърнташ тук? При "некомпетентните", та барем нещо отнесеш като подаяние. Ама уви, вече няма да има много, които да ти се вържат на номерата от селски вечеринки :D
Та ти продължавай да си пишеш......тъкмо още малко да се позабавляваме, докато даваме безплатни и компетентни мнения на тези, които знаят как да си поискат.
Аре пак много здраве!
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот prof_prof » 18 Юли 2007, 12:41

МНОГО СМЕ, СИЛНИ СМЕ !!! :D :lol: :D :lol: :D :lol:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron
Tyxo.bg counter Tyxo.bg counter