- Дата и час: 25 Ное 2024, 02:20 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
как да се разсрочи дълг към АДВ
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
10 мнения
• Страница 1 от 1
как да се разсрочи дълг към АДВ
Към ЕТ е предявено принудително събиране от Агенция за държавни вземания,с покана за доброволно плащане.Каква е минималната сума като първоначална вноска за разсрочено плащане,при иск от 2000 лв.Каква е процедурата за принудително събиране,ако ЕТ не извършва дейност.Благодаря на някой,ако ми обясни !
- Dilqna
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
На Вашия въпрос отговор-по-долу))
Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) По искане на длъжника може да се разреши плащането на дължимите суми да се извърши изцяло до определен краен срок (отсрочване) или да става на части (разсрочване) съгласно одобрен от компетентния орган погасителен план.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Искането по ал. 1 се подава до компетентния орган, придружено с документи, удостоверяващи обстоятелствата по чл. 149а.
(3) (Нова - ДВ, бр. 53 от 2004 г., в сила от 1.01.2007 г.) За обезпечаване на задълженията, за които се иска отсрочване или разсрочване, длъжникът предоставя надлежно обезпечение по реда на този кодекс в размер на главницата и лихвите на задълженията за периода, за който е поискано отсрочване или разсрочване.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., изм., бр. 42 от 2003 г., отм., предишна ал. 3, доп., бр. 53 от 2004 г.) За периода на отсрочването или разсрочването длъжникът дължи лихва в размер на основния лихвен процент, ако изпълнява задълженията си съгласно погасителния план. При неизпълнение на две вноски съгласно погасителния план, съответно на падежа на отсроченото плащане, дължимите суми стават незабавно изискуеми заедно със законната лихва, считано от датата на даденото разрешение.
(5) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2003 г., отм., бр. 53 от 2004 г.).
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 42 от 2003 г., отм., бр. 53 от 2004 г.).
Разрешение
Чл. 148. (1) Разрешението за отсрочване или разсрочване се издава от:
1. териториалния данъчен директор - за задължения до 100 000 лв. и при условие, че разсрочване или отсрочване се иска до края на бюджетната година;
2. (доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) главния данъчен директор - за задължения от 100 000 лв. до 300 000 лв., или ако се иска отсрочване или разсрочване за срок до две години;
3. (доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) министъра на финансите - за задължения над 300 000 лв., или ако се иска отсрочване или разсрочване за повече от две години.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Когато компетентен за отсрочването или разсрочването е главният данъчен директор или министърът на финансите, молбата и доказателствата към нея се подават чрез териториалния данъчен директор, който представя мотивирано становище по реда на този раздел и на наредбата по чл. 152а.
Ограничения за издаване на разрешение
Чл. 149. (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Отсрочване или разсрочване не се разрешава:
1. по отношение на търговец, за когото е взето решение за прекратяване с ликвидация или за когото е открито производство по несъстоятелност или производство по оздравяване на предприятието по реда на Търговския закон;
2. след като бъде определен начинът на продажба по чл. 201;
3. за задължения по Закона за данък върху добавената стойност и по Закона за акцизите, с изключение на задълженията по влязъл в сила данъчен акт;
4. по отношение на третите лица по чл. 22 за удържаните от данъчните субекти и невнесени в срок суми за плащане на публични вземания.
(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага в случаите по чл. 152 и 153.
(3) Разрешение не се издава и когато представените документи по чл. 147, ал. 2 съдържат данни, които не отразяват пазарните цени и пазарните условия.
Предпоставки за издаване на разрешение
Чл. 149а. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Разрешение за отсрочване или разсрочване се издава, когато едновременно са налице следните обстоятелства:
1. данъчното задължение, за което се иска отсрочване или разсрочване, не може да се погаси изцяло с наличните парични средства към датата на подаване на искането по чл. 147, ал. 1 и текущите парични постъпления за период три месеца след тази дата, намалени с необходимите текущи парични плащания за период три месеца след същата дата, гарантиращи продължаването на стопанската дейност, като към наличните парични средства се прибавят и сумите, които биха постъпили при:
а) осребряване на активите по балансова стойност към датата на подаване на искането по чл. 147, ал. 1, с изключение на тези, без които е невъзможно осъществяването на извършваната стопанска дейност;
б) събиране на изискуемите и ликвидни към датата на подаване на искането по чл. 147, ал. 1 вземания на длъжника от трети лица;
2. предприятието не е формирало отрицателен счетоводен финансов резултат за предходните две години на годината, в която е подадено искането за отсрочване или разсрочване;
3. коефициентите за рентабилност, ефективност и финансова автономност за предходните две години на годината, в която е подадено искането по чл. 147, ал. 1, и за периода, за който се иска отсрочване или разсрочване въз основа на документи за бъдещо развитие, са определени по методи и в границите на стойности, установени с наредбата по чл. 152а;
4. коефициентите за рентабилност, ефективност и финансова автономност за периода, за който се иска отсрочване или разсрочване, са в границите на стойности, установени с наредбата по чл. 152а;
5. минималният размер на предоставеното обезпечение покрива размера на главницата и лихвите на задължението, за което се иска отсрочване или разсрочване, за периода на действие на разрешението.
(2) Срокът на разрешението за отсрочване или разсрочване се определя, като се приема погасяването на задълженията да се извършва с плащания в размер не по-малък от 50 на сто от нетния паричен поток, без да се вземат предвид главницата и лихвите на отсроченото или разсроченото задължение, определен за всяка година поотделно, въз основа на доказателствата за бъдещо развитие и по начин, установен с наредбата по чл. 152а.
(3) Разрешение за отсрочване или разсрочване се издава само за тази част от задължението, която не може да бъде погасена при условията на ал. 1, т. 1.
Отсрочване и разсрочване без лихви
Чл. 150. (1) (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) При стихийни бедствия (пожари, земетресения, градушки, катастрофи и други подобни) или крупни производствени аварии, при които са нанесени значителни материални щети на длъжника, органите по чл. 148, ал. 1 могат да разрешат, по искане на длъжника, разсрочване или отсрочване на плащането. В този случай не се дължат лихви по разсроченото или отсрочено задължение от деня на възникването на бедствието, съответно аварията, за определения от органите по чл. 148, ал. 1 срок на действие на отсрочването или разсрочването. В случаите на крупни производствени аварии, когато рискът се покрива от застраховки, за периода се дължи основният лихвен процент. Когато разсрочването или отсрочването представляват държавна помощ съгласно Закона за държавните помощи, разсрочването или отсрочването се разрешават след решение на Комисията за защита на конкуренцията за допустимост.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Към молбата се прилагат доказателства за настъпилите обстоятелства по ал. 1.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Отсрочването или разсрочването се разрешават, като се прилагат чл. 147 - 149а.
Разсрочване и отсрочване на други публични вземания
Чл. 151. (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Разсрочване или отсрочване на други публични вземания се извършва от органите, които са ги установили, при условията и по реда на този кодекс и наредбата по чл. 152а, освен ако със закон е предвидено друго.
Срокове за издаване на решение
Чл. 151а. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Разрешение за отсрочване или разсрочване се издава в срок до три месеца след постъпване на искането по чл. 147, ал. 1, придружено с необходимите документи и становища, при компетентния орган. Срокът за произнасяне може да бъде продължен с писмено съгласие между искателя и съответния орган за срок до три месеца. В съгласието се посочват основанията и срокът за продължаването му. Задължението, за което е поискано отсрочване или разсрочване, не подлежи на принудително събиране за периода от подаване на искането до влизане в сила на окончателното решение по искането. За този период се дължи законната лихва.
(2) Решението на съответния орган с мотивите към него се връчва на лицето по реда на този кодекс в 7-дневен срок от издаването му, като в него се указват компетентният орган и законоустановените срокове за обжалване.
(3) Непроизнасянето в срок по искането се смята за мълчалив отказ.
Обжалване
Чл. 151б. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Решението или мълчаливият отказ по чл. 151а могат да се обжалват в 14-дневен срок от връчване на решението или след изтичане на срока за произнасяне пред съответния компетентен съд.
(2) Жалбата се изпраща до компетентния съд чрез органа, издал решението или мълчаливия отказ, в 7-дневен срок от получаването й.
(3) Органът, издал решението или отказа, може да ги преразгледа в 7-дневен срок от получаване на жалбата и да издаде исканото разрешение за отсрочване или разсрочване, което се връчва по реда на чл. 151а и се обжалва по реда на ал. 1 и 2.
(4) При разглеждането на жалбата се призовават органът, чийто отказ се обжалва, и жалбоподателят.
(5) Производството се извършва по реда на този кодекс.
Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) По искане на длъжника може да се разреши плащането на дължимите суми да се извърши изцяло до определен краен срок (отсрочване) или да става на части (разсрочване) съгласно одобрен от компетентния орган погасителен план.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Искането по ал. 1 се подава до компетентния орган, придружено с документи, удостоверяващи обстоятелствата по чл. 149а.
(3) (Нова - ДВ, бр. 53 от 2004 г., в сила от 1.01.2007 г.) За обезпечаване на задълженията, за които се иска отсрочване или разсрочване, длъжникът предоставя надлежно обезпечение по реда на този кодекс в размер на главницата и лихвите на задълженията за периода, за който е поискано отсрочване или разсрочване.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., изм., бр. 42 от 2003 г., отм., предишна ал. 3, доп., бр. 53 от 2004 г.) За периода на отсрочването или разсрочването длъжникът дължи лихва в размер на основния лихвен процент, ако изпълнява задълженията си съгласно погасителния план. При неизпълнение на две вноски съгласно погасителния план, съответно на падежа на отсроченото плащане, дължимите суми стават незабавно изискуеми заедно със законната лихва, считано от датата на даденото разрешение.
(5) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2003 г., отм., бр. 53 от 2004 г.).
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 42 от 2003 г., отм., бр. 53 от 2004 г.).
Разрешение
Чл. 148. (1) Разрешението за отсрочване или разсрочване се издава от:
1. териториалния данъчен директор - за задължения до 100 000 лв. и при условие, че разсрочване или отсрочване се иска до края на бюджетната година;
2. (доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) главния данъчен директор - за задължения от 100 000 лв. до 300 000 лв., или ако се иска отсрочване или разсрочване за срок до две години;
3. (доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) министъра на финансите - за задължения над 300 000 лв., или ако се иска отсрочване или разсрочване за повече от две години.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Когато компетентен за отсрочването или разсрочването е главният данъчен директор или министърът на финансите, молбата и доказателствата към нея се подават чрез териториалния данъчен директор, който представя мотивирано становище по реда на този раздел и на наредбата по чл. 152а.
Ограничения за издаване на разрешение
Чл. 149. (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Отсрочване или разсрочване не се разрешава:
1. по отношение на търговец, за когото е взето решение за прекратяване с ликвидация или за когото е открито производство по несъстоятелност или производство по оздравяване на предприятието по реда на Търговския закон;
2. след като бъде определен начинът на продажба по чл. 201;
3. за задължения по Закона за данък върху добавената стойност и по Закона за акцизите, с изключение на задълженията по влязъл в сила данъчен акт;
4. по отношение на третите лица по чл. 22 за удържаните от данъчните субекти и невнесени в срок суми за плащане на публични вземания.
(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага в случаите по чл. 152 и 153.
(3) Разрешение не се издава и когато представените документи по чл. 147, ал. 2 съдържат данни, които не отразяват пазарните цени и пазарните условия.
Предпоставки за издаване на разрешение
Чл. 149а. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Разрешение за отсрочване или разсрочване се издава, когато едновременно са налице следните обстоятелства:
1. данъчното задължение, за което се иска отсрочване или разсрочване, не може да се погаси изцяло с наличните парични средства към датата на подаване на искането по чл. 147, ал. 1 и текущите парични постъпления за период три месеца след тази дата, намалени с необходимите текущи парични плащания за период три месеца след същата дата, гарантиращи продължаването на стопанската дейност, като към наличните парични средства се прибавят и сумите, които биха постъпили при:
а) осребряване на активите по балансова стойност към датата на подаване на искането по чл. 147, ал. 1, с изключение на тези, без които е невъзможно осъществяването на извършваната стопанска дейност;
б) събиране на изискуемите и ликвидни към датата на подаване на искането по чл. 147, ал. 1 вземания на длъжника от трети лица;
2. предприятието не е формирало отрицателен счетоводен финансов резултат за предходните две години на годината, в която е подадено искането за отсрочване или разсрочване;
3. коефициентите за рентабилност, ефективност и финансова автономност за предходните две години на годината, в която е подадено искането по чл. 147, ал. 1, и за периода, за който се иска отсрочване или разсрочване въз основа на документи за бъдещо развитие, са определени по методи и в границите на стойности, установени с наредбата по чл. 152а;
4. коефициентите за рентабилност, ефективност и финансова автономност за периода, за който се иска отсрочване или разсрочване, са в границите на стойности, установени с наредбата по чл. 152а;
5. минималният размер на предоставеното обезпечение покрива размера на главницата и лихвите на задължението, за което се иска отсрочване или разсрочване, за периода на действие на разрешението.
(2) Срокът на разрешението за отсрочване или разсрочване се определя, като се приема погасяването на задълженията да се извършва с плащания в размер не по-малък от 50 на сто от нетния паричен поток, без да се вземат предвид главницата и лихвите на отсроченото или разсроченото задължение, определен за всяка година поотделно, въз основа на доказателствата за бъдещо развитие и по начин, установен с наредбата по чл. 152а.
(3) Разрешение за отсрочване или разсрочване се издава само за тази част от задължението, която не може да бъде погасена при условията на ал. 1, т. 1.
Отсрочване и разсрочване без лихви
Чл. 150. (1) (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) При стихийни бедствия (пожари, земетресения, градушки, катастрофи и други подобни) или крупни производствени аварии, при които са нанесени значителни материални щети на длъжника, органите по чл. 148, ал. 1 могат да разрешат, по искане на длъжника, разсрочване или отсрочване на плащането. В този случай не се дължат лихви по разсроченото или отсрочено задължение от деня на възникването на бедствието, съответно аварията, за определения от органите по чл. 148, ал. 1 срок на действие на отсрочването или разсрочването. В случаите на крупни производствени аварии, когато рискът се покрива от застраховки, за периода се дължи основният лихвен процент. Когато разсрочването или отсрочването представляват държавна помощ съгласно Закона за държавните помощи, разсрочването или отсрочването се разрешават след решение на Комисията за защита на конкуренцията за допустимост.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Към молбата се прилагат доказателства за настъпилите обстоятелства по ал. 1.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Отсрочването или разсрочването се разрешават, като се прилагат чл. 147 - 149а.
Разсрочване и отсрочване на други публични вземания
Чл. 151. (Доп. - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) Разсрочване или отсрочване на други публични вземания се извършва от органите, които са ги установили, при условията и по реда на този кодекс и наредбата по чл. 152а, освен ако със закон е предвидено друго.
Срокове за издаване на решение
Чл. 151а. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Разрешение за отсрочване или разсрочване се издава в срок до три месеца след постъпване на искането по чл. 147, ал. 1, придружено с необходимите документи и становища, при компетентния орган. Срокът за произнасяне може да бъде продължен с писмено съгласие между искателя и съответния орган за срок до три месеца. В съгласието се посочват основанията и срокът за продължаването му. Задължението, за което е поискано отсрочване или разсрочване, не подлежи на принудително събиране за периода от подаване на искането до влизане в сила на окончателното решение по искането. За този период се дължи законната лихва.
(2) Решението на съответния орган с мотивите към него се връчва на лицето по реда на този кодекс в 7-дневен срок от издаването му, като в него се указват компетентният орган и законоустановените срокове за обжалване.
(3) Непроизнасянето в срок по искането се смята за мълчалив отказ.
Обжалване
Чл. 151б. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2004 г.) (1) Решението или мълчаливият отказ по чл. 151а могат да се обжалват в 14-дневен срок от връчване на решението или след изтичане на срока за произнасяне пред съответния компетентен съд.
(2) Жалбата се изпраща до компетентния съд чрез органа, издал решението или мълчаливия отказ, в 7-дневен срок от получаването й.
(3) Органът, издал решението или отказа, може да ги преразгледа в 7-дневен срок от получаване на жалбата и да издаде исканото разрешение за отсрочване или разсрочване, което се връчва по реда на чл. 151а и се обжалва по реда на ал. 1 и 2.
(4) При разглеждането на жалбата се призовават органът, чийто отказ се обжалва, и жалбоподателят.
(5) Производството се извършва по реда на този кодекс.
- ang_elika
- Младши потребител
- Мнения: 31
- Регистриран на: 11 Фев 2005, 12:43
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
Това важи преди предаване на вземанията в АДВ.Там не се извършва разсрочване.
- LakeG
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
Извършва се разсрочване по всяко време,преди да е насрочена публична продан.Попълва се специална декларация в този смисъл.
- 777
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
Съжалявам, никакви разсрочвания по ДПК не са възможни и допустими. Просто отидете на място, говорете с публичния изпълнител. Убедете го, че ще си погасите задължението на части-на 2-3 пъти. Започнете плащането-ако не на каса, то по банков път. Той няма право да Ви разсрочи задължението, но няма право и да Ви върне, ако погасите част от задължението....
- yambol
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
И все пак разсрочване е допустимо до определяне начина на публична продан. /147, ал.4 т.2 ДПК/ Разсрочването не може да се извърши от публичния изпълнител, а от съответния взискател. /148, 151 ДПК/
Иначе колеги по-горе са прави, че на практика в неформален разговор с публичния изпълнител може неофициално да постигнете същият ефект.
Независимо дали е "действащ" едноличния търговец, принудителното изпълнение ще бъде насочено първо към вещи негова собственост, а ако такива няма или не са достатъчни за погасяване на задължението+разноските по принудително изпълнение и към вещи и права лична собственост и/или такива представляващи СИО. След изтичане на 7 дневния срок за доброволно изпълнение тези действия могат да бъдат предприети. Предвид размера на задълженито, най-вероятният способ /по мое мнение/ ще бъде запор на трудовото възнаграждение за размера над 150 лева и/или запор на МПС. Възбрана е малко вероятна предвид чл. 161.ал.7 ДПК /обезпеченията трябва да съответстват на задълженията/.
И се обърнете към адвокат да ви обясни какво е това чл.177 ДПК и има ли почва у нас.
Иначе колеги по-горе са прави, че на практика в неформален разговор с публичния изпълнител може неофициално да постигнете същият ефект.
Независимо дали е "действащ" едноличния търговец, принудителното изпълнение ще бъде насочено първо към вещи негова собственост, а ако такива няма или не са достатъчни за погасяване на задължението+разноските по принудително изпълнение и към вещи и права лична собственост и/или такива представляващи СИО. След изтичане на 7 дневния срок за доброволно изпълнение тези действия могат да бъдат предприети. Предвид размера на задълженито, най-вероятният способ /по мое мнение/ ще бъде запор на трудовото възнаграждение за размера над 150 лева и/или запор на МПС. Възбрана е малко вероятна предвид чл. 161.ал.7 ДПК /обезпеченията трябва да съответстват на задълженията/.
И се обърнете към адвокат да ви обясни какво е това чл.177 ДПК и има ли почва у нас.
- nkunev
- Младши потребител
- Мнения: 52
- Регистриран на: 03 Мар 2004, 17:35
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
Zdravei te,
Vav vrazka s temata koiato obsajda te iskam i az da vi pitam neshto:
Ako zadaljenieto e 14 000lv.,a litseto niama nikakvi aktivi na svoe ime,mogat li da i napraviat neshto?Kakvo eventoalno moje da e?Mnogo shte sam vi blagodarna ako mi otgovori te
Vav vrazka s temata koiato obsajda te iskam i az da vi pitam neshto:
Ako zadaljenieto e 14 000lv.,a litseto niama nikakvi aktivi na svoe ime,mogat li da i napraviat neshto?Kakvo eventoalno moje da e?Mnogo shte sam vi blagodarna ako mi otgovori te
- Невена
Re: как да се разсрочи дълг към АДВ
за задължения над 5 000лв.-ще му наложат забрана да напуска страната.
- sunshine_75
- Потребител
- Мнения: 822
- Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36
10 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] и 39 госта