начало

Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство

Завещание на чужденци

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Завещание на чужденци

Мнениеот nrggg » 09 Сеп 2008, 16:10

Здравейте колеги,
Може ли в България да направят завещание германка и датчанин, които имат движимо и недвижимо имущество както в България, така и в родните им държави?
Благодаря предварително
nrggg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 09 Сеп 2008, 16:04

Мнениеот milletti » 09 Сеп 2008, 17:47

А български гражданин ли е заветникът? И понеже сте написали "завещание" /ед.ч./, не може двама души да завещават с едно завещание. Имам предвид, че всеки от тях трябва да направи завещание. Най-добре нотариално, с присъствие на преводач, дори и да говорят перфектно български. Пък после... с актовете за смърт /някога/, превод на завещанието и т.н. А може би е най-добре да си заверят завещанията в техните консулски служби тук. В това отношение diaida е спец. Тя може да каже как и защо.
Всъщност, не би трябвало да е проблем човек да си направи завещание където и да е по света. Ако някой тръгне да умира, а е на екскурзия в Тайланд? :roll:
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София

Мнениеот nrggg » 10 Сеп 2008, 11:23

Извинявам се за неточността, разбира се , че става въпрос за две завещания. Но се чудих дали може, при положение, че не са български граждани, а пък имат недвижими имоти и в родните си държави, пък чл. 89 КМЧК гласи: "Наследяването на недвижими вещи се урежда от правото на държавата, в която вещите се намират". И оттам идва цялото ми объркване :(
nrggg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 09 Сеп 2008, 16:04

Мнениеот milletti » 10 Сеп 2008, 13:59

Следващите алинеи на чл.89 от КМЧП мисля, отговарят на въпроса.
Според мен това, което цитирате касае чисто технически въпроси: запазена част, обявяване на завещание, данък наследство /евентуално/и т.н. в съответната държава. Тоест, ако заветникът се появи пред съответния орган в чуждата държава със завещание /оформено тук/ ще се прилага местното право, а не нашето.
Има се предвид специфичните норми, относно придобиването на собственост върху недвижими имоти от чужди граждани в някои държави. И не само. Някъде има запазена част, другаде-не.
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта


cron