начало

Може ли да се търси отговорност от прокуратурата по ЗОДОВ за разследване срещу неизвестен извършител Може ли да се търси отговорност от прокуратурата по ЗОДОВ за разследване срещу неизвестен извършител

Плащане на издръжка по сметка на детето

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Плащане на издръжка по сметка на детето

Мнениеот b0ri » 17 Сеп 2008, 18:40

Ако в решението за развода е записано че съда осъжда бащата ХХХ да заплаща на детето YYY месечна издръжка в размер на 80 лв, ще се счита ли че бащата е изпълнява задължението си ако превежда ежемесечно тази сума по банкова сметка открита на името на детето и вписва основание за плащането - месечна издръжка съгл. съдебно решение за съответен месец?
b0ri
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Яну 2005, 01:07

Мнениеот gabriela_valerieva » 18 Сеп 2008, 10:28

Паричната издръжка се изплаща ежемесечно.При забава се дължи законна лихва (чл.89СК)-не мисля,че ще стане с банкова сметка.
gabriela_valerieva
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Апр 2007, 17:24

Мнениеот milletti » 18 Сеп 2008, 10:58

В съдебното решение не пише ли, че издръжката се плаща на жената, като майка и законна представителка на малолетното дете? Как ще си получи детето издръжката според Вас, ако е по негова банкова сметка? Явно, че няма как да ги изтегли само.
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София

Мнениеот brymm » 18 Сеп 2008, 11:05

Всъщност кредитор е детето, т.е. формално именно на него се плаща, но ако се открие сметка на негово име, ще стане интересно при тегленето - ще трябва разрешение от районния съд. :wink:
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот REVOLUTION » 18 Сеп 2008, 11:14

Кредитор е детето , но по общо правило изпълнение на недееспособен не освобождава длъжника от задължението.-арг.чл75(2) изр.2 ЗЗД.Твърде възможно е да възникнат спорове и длъжника да трябва да доказва , че парите са отишли в полза на детето.Затова по-добре е да превеждате парите по сметката на майката , като разбира се отбелязвате , основанието :)
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот ch3oh » 18 Сеп 2008, 11:26

Ако детето е малолетно, вероятно в решението е записано, че издръжката се заплаща на детето чрез неговата майка и законен представител. Така майката ще бъде овластено от съда лице да получава издръжката по смисъла на чл. 75 ал. 1 ЗЗД.
Друг е въпросът ако се иска да се направи "мръсно" на жената - да бъде принудена всеки месец да иска разрешения от съдия за теглене на суми от сметката на детето. По мое мнение последната "процедура" не е в интерес на детето.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Мнениеот brymm » 18 Сеп 2008, 11:26

Кредитор е детето , но по общо правило изпълнение на недееспособен не освобождава длъжника от задължението.-арг.чл75(2) изр.2 ЗЗД.Твърде възможно е да възникнат спорове и длъжника да трябва да доказва , че парите са отишли в полза на детето.

Е, тук се има предвид според мен изпълнение, прието лично от недееспособния, не изпълнение по банковата му сметка. За сметката нали се "грижи" родителят или настойникът.
Така или иначе, общото мнение е: никакви такива сметки на името на детето. 8)
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот b0ri » 18 Сеп 2008, 15:02

Допълвам пояснение за да няма недоразумения - представила съм текста точно както е записан в съдебното решение /няма изричен текс в който да се цитира майката/. Детето е непълнолетно - навършени 15 години. Има открита банкова сметка 1 година преди развода, при фактическа раздяла на родителите - 6 години. Съда се съобрази с това, че за детето бащата се е грижил и превеждал средства по тази банкова сметка и отказа на майката издръжка за 1 година назад. Постановена бе издръжка от момента на заявяване на иска. Сметката е на името на детето с издадена дебитна карта също на негово име. На майката няма да й се налага да ходи до дежурния съдия за да се разпорежда със средствата. Бащата настоява да превежда издръжката по сметката на детето, като има свои логични съображения за това. Единствено ме притеснява до каква степен юридически е издръжано подобно действие при евентуални спорове.
b0ri
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Яну 2005, 01:07

Мнениеот brymm » 18 Сеп 2008, 15:10

Точно в случай като този според мен има известен... ммм... мегдан за спорове на дееспособен ли е платено и отишли ли са сумите в полза на детето. :roll:
Вярно, че майката предварително е дала съгласие детето да тегли определени суми от сметката, обаче като не е имала предвид сумите за издръжката...
Де да знам. Сигурно има и други мнения.
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот anton_fotev » 19 Сеп 2008, 13:53

Мисля, че най-икономичния начин е с разписка, в които описвате ден, място, лице на което давате сумата (майката) за погасяване на какво задължение я давате (месечната издръжка естествено), основанието - развода между двамата и за кой точно период от това периодично задължение е погасяването.
Останалото е копипействане със смяна само на датите.
Важи чл.75.(1) от ЗЗД, че длъжникът се освобождава от задължението си, ако плати не на кредитора, а на овластено от него, от съда или закона лице. Просто, ако майката, на която съдът е възложил упражняването на родителските права, няма качеството на такова лице спрямо детето, просто не знам кой ще има.

Чух в тази връзка за един много странен случай - под нечие давление, или заради последващо и допълнително влошаване на отношенията, бивша съпруга подава сигнал в прокоратурата, че бишвият й съпруг не плаща издръжката на детето по сметката, определена от съда.
При разпита господинът представил разписки, подписани от дамата. Останалото било абсолютен цирк. :)
anton_fotev
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Окт 2007, 12:34

Мнениеот brymm » 19 Сеп 2008, 14:12

Никой никога по никакъв повод не си е помислял или намеквал, че майката в случая евентуално може пък да не е такова овластено от закона лице.
Ако правилно схващам, въпросът е как да се избегне майката, т.е. как да се избегне именно предложеният от теб най-икономичен начин. 8)
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот anton_fotev » 19 Сеп 2008, 15:16

Хм, интересен въпрос. Ще погледна практиката дали казва нещо по този въпрос. Лично смятам, че трябва да се изяснят три въпроса!
1)
Трябва да се изясни/по-точно да си припомним въпросът доколко един нееманципиран непълнолетен може да се разпорежда с имущество, което НЕ Е спечелено от лична негова, трудова дейност. Щото спомените ми са, че не може.
2)
И дали тегленето чрез карта от сметка се води за разпореждане - все пак по тази сметка се начисляват лихви (ако парите останат в нея) и т.н.
Ако да, то значи трябва майката да тегли парите. Във всички случай е желателно господинът да превежда парите с платежно нареждане в което пише основанието (има всъщност два реда за това - основен и допълнителен и мястото ще му стига, за да записва номера на решението, по което дължи издръжка.
anton_fotev
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Окт 2007, 12:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron