начало

Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство

Как става припознаването?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 28 Сеп 2008, 15:44

През декември ми предстои да родя първото си дете. С бащата нямаме брак, живеем от доста време на семейни начала, но той в момента е в процес на развод с първата си съпруга и все още не е официално разведен. С какъв документ и в какъв срок след раждането таткото трябва да припознае детето? Къде трябва да се попълни / подаде този документ при положение, че бебето ще се роди в друга община, а не там където са нашите постоянни и настоящи адреси? Възможно ли е това припознаване да се извърши преди да е издаден акта за раждане на детето, за да бъде вписан и таткото в него? Аз като майка трябва ли да попълвам нещо в тази връзка?
Предварително ви благодаря!
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Гост. » 28 Сеп 2008, 16:05

Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
Форма на припознаването
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.

(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 28 Сеп 2008, 16:07

Доколкото разбирам бащата може да подпише декларация с нотариално заверен подпис и още преди да се роди детето. :roll: В такъв случай след раждането ли тази декларация се подава до длъжностното лице по гражданско състояние в общината?
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 28 Сеп 2008, 16:12

А трябва ли и аз да се подпиша на тази декларация или в отделна декларация пред нотариуса, че не оспорвам припознаването?
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Гост. » 29 Сеп 2008, 03:42

1. С лично писмено заявление на припознаващия, адресирано до длъжностното лице по гражданско състояние;
2. Чрез писмена декларация с нотариална заверка на подписа на припознаващия, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние
3. Заявление, подадено чрез управителя на заведението, в което се е родило детето- /от двамата родители/.
Не ми се ще да ви обяснявам в детайли и ще ви пейстна накратко процедурата
Длъжностното лице по гражданското състояние, което е сезирано от единия родител, съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако е пълнолетно и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършване на припознаването (чл. 36, ал. 2 СК). Ако в 3-месечен срок от съобщаването другият родител или детето не оспорят припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние, припознаването се вписва в акта за раждането (чл. 37, ал. 1 СК).
Забележка: При припознаване, извършено преди съставяне на акта за раждане, в същия акт се вписват данните на бащата, както и документът, удостоверяващ припознаването при наличие на съгласие на майката. Името на детето се съставя при реда на чл. 12-14 ЗГР. Когато припознаването се извършва след съставяне на акта за раждане, данните за припознаващия и основанието се вписват в графа "Бележки" на акта за раждане (чл. 49 ЗГР).
Ако в 3-месечния срок от съобщаването по чл. 37, ал. 1 СК припознаването се оспори с писмено заявление от другия родител или от навършилото пълнолетие дете, производството се спира от длъжностното лице по гражданското състояние. В този случай припознаващият може в 3-месечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произхода (чл. 37, ал. 2 СК). Съдебното установяване се извършва с положителен установителен иск. Предмет на доказване на този иск е биологичният произход. При уважаване на иска съдът сезира длъжностното лице по гражданското състояние с влязлото в сила съдебно решение и то съставя акт за раждане или прави съответното вписване в графа "Бележки" (при наличие на акт за раждане).
Ако при припознаването детето не е пълнолетно, то може да го оспори до изтичането на 3 години от навършване на пълнолетие или от узнаване на припознаването, когато това узнаване е станало по-късно. Оспорването в този случай се извършва чрез подаване на отрицателен установителен иск. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане (чл. 37, ал. 3 СК).

Успех с раждането и таткото.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 29 Сеп 2008, 13:03

Благодаря :D
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Гост. » 29 Сеп 2008, 14:20

:evil: Мод- глобален, териториален, повсеместен и прочие истории... :?:
Нasplu, и ти ли Бруте?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron