начало

Може ли да се търси отговорност от прокуратурата по ЗОДОВ за разследване срещу неизвестен извършител Може ли да се търси отговорност от прокуратурата по ЗОДОВ за разследване срещу неизвестен извършител

Как става припознаването?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 28 Сеп 2008, 15:44

През декември ми предстои да родя първото си дете. С бащата нямаме брак, живеем от доста време на семейни начала, но той в момента е в процес на развод с първата си съпруга и все още не е официално разведен. С какъв документ и в какъв срок след раждането таткото трябва да припознае детето? Къде трябва да се попълни / подаде този документ при положение, че бебето ще се роди в друга община, а не там където са нашите постоянни и настоящи адреси? Възможно ли е това припознаване да се извърши преди да е издаден акта за раждане на детето, за да бъде вписан и таткото в него? Аз като майка трябва ли да попълвам нещо в тази връзка?
Предварително ви благодаря!
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Гост. » 28 Сеп 2008, 16:05

Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
Форма на припознаването
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.

(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 28 Сеп 2008, 16:07

Доколкото разбирам бащата може да подпише декларация с нотариално заверен подпис и още преди да се роди детето. :roll: В такъв случай след раждането ли тази декларация се подава до длъжностното лице по гражданско състояние в общината?
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 28 Сеп 2008, 16:12

А трябва ли и аз да се подпиша на тази декларация или в отделна декларация пред нотариуса, че не оспорвам припознаването?
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Гост. » 29 Сеп 2008, 03:42

1. С лично писмено заявление на припознаващия, адресирано до длъжностното лице по гражданско състояние;
2. Чрез писмена декларация с нотариална заверка на подписа на припознаващия, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние
3. Заявление, подадено чрез управителя на заведението, в което се е родило детето- /от двамата родители/.
Не ми се ще да ви обяснявам в детайли и ще ви пейстна накратко процедурата
Длъжностното лице по гражданското състояние, което е сезирано от единия родител, съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако е пълнолетно и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършване на припознаването (чл. 36, ал. 2 СК). Ако в 3-месечен срок от съобщаването другият родител или детето не оспорят припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние, припознаването се вписва в акта за раждането (чл. 37, ал. 1 СК).
Забележка: При припознаване, извършено преди съставяне на акта за раждане, в същия акт се вписват данните на бащата, както и документът, удостоверяващ припознаването при наличие на съгласие на майката. Името на детето се съставя при реда на чл. 12-14 ЗГР. Когато припознаването се извършва след съставяне на акта за раждане, данните за припознаващия и основанието се вписват в графа "Бележки" на акта за раждане (чл. 49 ЗГР).
Ако в 3-месечния срок от съобщаването по чл. 37, ал. 1 СК припознаването се оспори с писмено заявление от другия родител или от навършилото пълнолетие дете, производството се спира от длъжностното лице по гражданското състояние. В този случай припознаващият може в 3-месечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произхода (чл. 37, ал. 2 СК). Съдебното установяване се извършва с положителен установителен иск. Предмет на доказване на този иск е биологичният произход. При уважаване на иска съдът сезира длъжностното лице по гражданското състояние с влязлото в сила съдебно решение и то съставя акт за раждане или прави съответното вписване в графа "Бележки" (при наличие на акт за раждане).
Ако при припознаването детето не е пълнолетно, то може да го оспори до изтичането на 3 години от навършване на пълнолетие или от узнаване на припознаването, когато това узнаване е станало по-късно. Оспорването в този случай се извършва чрез подаване на отрицателен установителен иск. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане (чл. 37, ал. 3 СК).

Успех с раждането и таткото.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Meryl » 29 Сеп 2008, 13:03

Благодаря :D
Meryl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Май 2008, 10:34

Re: Как става припознаването?

Мнениеот Гост. » 29 Сеп 2008, 14:20

:evil: Мод- глобален, териториален, повсеместен и прочие истории... :?:
Нasplu, и ти ли Бруте?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron