начало

Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство

Отговор на искова молба за развод по чл.99, ал.1 от СК

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отговор на искова молба за развод по чл.99, ал.1 от СК

Мнениеот mery.vnl » 01 Фев 2009, 18:50

Какви биха могли да бъдат последствията от неподаване на отговор по искови молби касаещи лични дела-за развод, за оспорване на произход или за дирене на бащинство напр.?Според авторите на "Коментар на новия ГПК" не е задължителен,а неподаването на такъв в никакъв случай, не би следвало да се отрази негативно на ответника що се касае до строго личния характер на тези искове. Точно и затова тези дела са изключени от възможността за постановяване на неприсъствени решения.Аз съм съгласна, че отговорите в тези случаи не са задължителни, но не е уредено изрично в ГПК, а Вие?
mery.vnl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Май 2007, 09:06

Re: Отговор на искова молба за развод по чл.99, ал.1 от СК

Мнениеот medilex » 01 Фев 2009, 20:16

Не съм си правил труда, да чета коментара на новото ГПК - защото до около 200 стр. видях само, че авторите не са съгласни с това и онова, но нищо практически насочено или в полза на теорията!
Обаче, ходих на 2 семинара и на двата твърдяха, че пропуска води след себе си ранна преклузия и санкцията е отхвърляне на несвоевременните искания.
medilex
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2008, 12:49
Местоположение: гр. Варна

Re: Отговор на искова молба за развод по чл.99, ал.1 от СК

Мнениеот imhotep » 02 Фев 2009, 23:42

Ако след като ищецът е предявил исковата си молба, ответникът не представи в срок отговор на иска, след това не се яви в първото заседание по делото и ако искът е подкрепен с писмени доказателства, съгласно които искът е вероятно основателен, ищецът може да поиска постановяване на т.нар. неприсъствено решение. Същото право е дадено на ответника, ако ищецът не се яви в първото заседание по делото и не вземе становище по отговора на исковата молба. Неприсъственото решение е решение, установяващо в полза на страната, предприела процесуални действия в рамките на процеса, че твърденията й спрямо страната, която не е упражнила своите права, са основателни.

Практическото значение на неприсъственото решение е с оглед на спецификата на призоваване . Ако ищецът не бъде открит на адреса по регистрация , всички съобщения се смятат за редовно връчени. Така че, ако по някаква причина на постоянният адрес няма кой да приеме призовката, е напълно възможно той да бъде осъден с неприсъствено решение, без да има възможност да се защити. Неприсъственото решение е окончателно и като такова не може да бъде обжалвано.
"Ако Ти не искаш да чуеш истината - никой не може да ти я покаже"
Аватар
imhotep
Потребител
 
Мнения: 201
Регистриран на: 05 Дек 2008, 01:17

Re: Отговор на искова молба за развод по чл.99, ал.1 от СК

Мнениеот ivan_lawyer » 03 Фев 2009, 00:09

Отговорът ми като действащ адвокат е - в зависимост от която страна се явяваш, можеш да направиш успоредни, негативни паралели - например, брачният исков процес е проява на договорния характер на брачната връзка (вземайки предвид все още плътната теория на материалното семейно право, можеш да си развиеш изводи, дали брачният исков процес е обикновен процес, тоест все още имаме стабилен стар Семеен кодекс, вече при новия ще има неясноти), общо правило е систематичното място на нормата - щом е отделена от общите искови правила и няма онова свещено "изречение" - доколкото не са предвидени особени правила за производството по брачни дела, за същите се прилагат общите правила за обикновеното гражданско съдопроизводство, тогава брачното (в частност исково) е напълно отделено, или напълно подчинено, зависи от гледната точка.
Мисълта ми е, че като че ли, няма ли изрично указание на закона - в смисъл да е указано, че правилата относно неприсъственото решение не се прилагат, те не се прилагат. Мълчи ли закона - правилата се прилагат.
Абе, с две думи - когато взискателя преминава от ракия на бира, не се изпраща ново съобщение до длъжника.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5366
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отговор на искова молба за развод по чл.99, ал.1 от СК

Мнениеот imhotep » 03 Фев 2009, 00:14

Чл. 324. По брачни искове не се постановява неприсъствено решение и решение при признание на иска.
"Ако Ти не искаш да чуеш истината - никой не може да ти я покаже"
Аватар
imhotep
Потребител
 
Мнения: 201
Регистриран на: 05 Дек 2008, 01:17


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron