начало

Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство Парламентът си избра правна комисия, но без ръководство

Прехвърляне на попечителство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прехвърляне на попечителство

Мнениеот lalovska » 19 Авг 2009, 09:20

Привет на всички. Случката е следната. Починала майка, баща чужденец (разведени)и две деца на 14 и 15 години. Бащата си замина (след смъртта на майката) и рядко се прибира в България. За децата се грижат бабата и дядото. Бащата никога не еплащал издръжка, нито сега дава пари за отглеждането на децата. Бабата притежава декларация подписана от бащата и заверена нотариално, че той се отказва от децата си(това когато майката е била жива). Та питането ми е следното.

Къде и какво първоначално да направи дядото за да получи попечителство върху децата (поради липса на такова на едното дете беше отказана няколко пъти лекарска помощ) Децата са приети в техникуми, а без бащата не искат да ги запишат, а той от 4 месеца не е идвал. Разбирате за какво е необходимо попечителството над децата. Надявам се да съм била точна и изчерпателна.
lalovska
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2009, 09:08

Re: Прехвърляне на попечителство

Мнениеот laridii » 19 Авг 2009, 10:33

Първата работа на дядото е да си вдигне до Социални грижи и да издири служителката "Закрила на детето", като й разкаже същото, което Вие разказахте и на нас. От там двамцата при Секретаря на общината, но когото обикновено кметовете възлагат да се занимават с тия истории. Ще им трябва и адвокат най-вероятно!
Това са общите положения от Семейния кодекс.

Чл. 109. (2) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Попечителство се учредява над непълнолетни (деца, от четиринадесет до осемнадесет години), родителите на които са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права, а също и над лица, поставени под ограничено запрещение.

Орган по настойничество и по попечителство

Чл. 110. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Орган по настойничество и по попечителство е кметът на общината или определено от него длъжностно лице.

Назначаване на попечител
Чл. 112. Органът по настойничество и по попечителство назначава попечител и заместник-попечител измежду роднините и близките на непълнолетния или поставения под ограничено запрещение, които най-добре ще се грижат за неговите интереси.

Охранителни мерки
Чл. 114. (1) До назначаването на настойник или попечител органът по настойничество и по попечителство лично или чрез определено от него лице извършва опис на имуществото и взема други охранителни мерки за личността и интересите на лицето, което трябва да бъде поставено под настойничество или попечителство. При нужда той може да възложи на определено лице да изпълнява временно настойнически или попечителски функции.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Когато е необходимо, органът по настойничество и по попечителство може да поиска от дирекция "Социално подпомагане" настаняване на детето в приемно семейство или в специализирана институция.

Обжалване на действията
Чл. 115. Действията на органа по настойничество и по попечителство, както и отказът да се учреди настойничество или попечителство или да се вземат други мерки, предвидени в този кодекс, могат да се обжалват от заинтересуваните лица или от прокурора пред районния съд, който решава въпроса по същество. Решението на районния съд не подлежи на обжалване.

Лица, които не могат да бъдат членове на настойническия съвет или попечители
Чл. 116. Не могат да бъдат членове на настойнически съвет, попечители и заместник-попечители недееспособните, лишените от родителски права, осъдените за тежки умишлени престъпления, както и лицата, които поради болест, алкохолизъм, неморален живот, користно поведение, противоречие с интересите на поставените под настойничество или попечителство или по други причини не са в състояние да изпълняват настойнически или попечителски функции.
Права и задължения на попечителя

Чл. 122. (1) Дейността на попечителя е почетна.

(2) Попечителят е длъжен да се грижи за личността и за запазване интересите на поставения под попечителство. Той дава съгласие за извършване на правни действия от последния. Длъжен е да се грижи и за отглеждането, възпитанието и образованието на непълнолетния.

(3) Правилата на чл. 117, ал. 3, 118, ал. 1, и 120 се прилагат съответно и при попечителството. За теглене на суми от паричните влогове се изисква разрешение от районния съд.


Заместник-настойник и заместник-попечител
Чл. 123. (1) Заместник-настойникът замества настойника, когато той е възпрепятствуван да изпълнява задълженията си или възникне противоречие между неговите интереси и интересите на поставения под настойничество. В тези случаи органът по настойничество и по попечителство може да назначи особен представител.
(2) Тази разпоредба се прилага съответно и за заместник-попечителя.

Съдействие от общината (загл. изм. - дв, бр. 63 от 2003 г.)
Чл. 124. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Общината съдействува на настойника и на попечителя при изпълнение на техните задължения.

Отчет на настойника и на попечителя
Чл. 126. (1) Всяка година до края на м. февруари настойникът дава отчет за своята дейност пред настойническия съвет, след което отчетът се представя пред органа по настойничество и по попечителство. Отчет се дава от настойника и при освобождаването му, а също и когато органът по настойничество и по попечителство поиска това.
(2) Попечителят при поискване от органа по настойничество и по попечителство в присъствието на заместник-попечителя дава обяснение за своята дейност.
(3) Органът по настойничество и по попечителство се произнася по отчета на настойника и по обясненията на попечителя и ако констатира нередовности, изисква отстраняването им.
(4) По искане на органа по настойничество и по попечителство районният съд издава изпълнителен лист срещу настойника за неотчетени суми.
(5) Когато настойникът или попечителят без уважителни причини не се яви или не представи отчет, съответно обяснение, органът по настойничество и по попечителство съставя акт, въз основа на който председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет налага глоба в размер до 0,20 лева. Органът по настойничество и по попечителство може да изиска отчета, съответно обяснението, от заместник-настойника или от заместник-попечителя.
(6) Установяването на нарушението, издаването, обжалването и изпълнението на наказателното постановление стават по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.
laridii
Потребител
 
Мнения: 353
Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:57

Re: Прехвърляне на попечителство

Мнениеот lalovska » 19 Авг 2009, 21:19

Хиляди благодарности за изчерпателната информация. Като начало това е повече от очакванията ми. И пак много ти благодаря :)
lalovska
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2009, 09:08


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron