начало

Над 12 500 жалби до Омбудсмана през годината – най-много са за проблеми с тока и водата Над 12 500 жалби до Омбудсмана през годината – най-много са за проблеми с тока и водата

Е няма такъв наследствен казус:)))

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Е няма такъв наследствен казус:)))

Мнениеот danestev » 20 Мар 2010, 07:41

Търся вашето мнение по следната семейна наследствена сага, достойна за ТВ сапунка:

Наследодателят е починал през 2002 г. Имуществото му се наследява от трима правоимащи - първороден син от първи брак, от съпругата му от втория брак преживе и от сина му през втория брак.

Първородният син от първия брак е бил открит и информиран за полагащия му се наследствен дял от апартамента на неговия баща, който му се полага.
Съпругата владее една втора от апартамента като съпружеска собственост. Полага й се една трета от половината на починалия наследодател, която следва да разделят. Първородният син от първия брак и сина от втория брак следва да получат също по една трета от половината или по една шеста от целия делим имот.

До 2008-ма г. първородният син не предприема никакви действия, с които да обяви, че приема или се отказва от наследството на починалия. От откриването на наследството до днес в имота живее само съпругата на починалия от втория му брак.

Първородният син умира внезапно през 2008 г. Наследява го дъщеря, която отдавна живее в чужбина на неизвестен адрес. Тя няма как да бъде издирена от останалите сънаследници и да бъде информирана за наследството, което се е полагало на починалия й баща, респективно на нея като единствен негов наследник. Починалият първороден син е разведен и няма други наследници.

Имотът все още не е разделен. Съпругата на починалия живее вече осем години в делимия имот. Нейният син не се интересува от този имот и е готов да заяви отказ от наследство. Дъщерята на починалия първороден син е в чужбина на неизвестен адрес и не знае за това наследство.

Въпросите в казуса:

1. През 2012 г. ще се навършат десет години от откриването на наследството. Може ли съпругата тогава да отиде при нотариус и да поиска да бъде скрепена с констативен нотариален акт за собственост на целия имот, като се позове, че го е владяла повече от десет години и е налице обща придобивна давност?
При обстоятелствената нотариална проверка съпругата ще приложи договора за покупко-продажба на имота от общината през 1974 г. с починалия й съпруг наследодадтел. С него тя доказва, че половината от имота й е нейна съпружеска съсобственост. За останалите части пък съпругата ще се позове, че ги е владяла повече от десет години и през това време никой от сънаследниците не й се е противопоставил и не е предприел действия за доброволна или съдебна делба.
Това ще бъде ли прието и уважето от нотариуса да издаде констативен акт и да й признае правото на собственост?

2. Ако съпругата се содбие с констативен нотариален акт за давностно владеене, и един ден дъщерята на първородния починал син научи за това наследство на баща й, има ли правно основание дъщерята да поиска нищожност на нотариалния акт?

Благодаря!
danestev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Мар 2010, 20:29

Re: Е няма такъв наследствен казус:)))

Мнениеот damme » 22 Мар 2010, 17:51

Следвайки съдебната практика по сходни на този казуси съм установил, че съда по принцип приема, че съсобственика владее за себе си своята част и държи тази на останалите съсобственици.
За да оборите тази презумпция следва наследникът, който се позовава на придобивна давност(в случая съпругата) да докаже не само че е ползвала имота, но и че е променила намерението си и е завладяла частите на сънаследниците. Промяната в намерението трябва да бъде демонстрирана чрез предприемане на конкретни действия, които да станат достояние на сънаследниците и да показват несъмнено, че наследникът, който упражнява фактическата власт, отрича техните права върху вещта и я държи само за себе си.
damme
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 25 Ное 2007, 23:21


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron