начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

Родителски права

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Родителски права

Мнениеот petrova_il » 13 Юли 2011, 17:40

Здравейте!
Казусът е следния:
Става въпрос за семейство с детенце на 1 год. и 8 месеца.
Бащата не полага никакви грижи за детето, не дава никакви пари, не е плащал сметки. Има голям проблем с алкохола. Това може да се докаже, има и свидетели.
Майката се грижи сама за детето, изцяло!
От 5 месеца съпругът е напуснал семейното жилище (апартаментът е предоставен от бащата на жената) и е отишъл при родителите си. Въпреки всичко, нито желае да полага грижи за семейството, нито желае развод по взаимно съгласие.
Майката е пуснала молба за развод по исков ред, поради непоправимо и дълбоко разтройство на брака и се чака дата за първото дело.
Въпросът е, има ли някакъв шанс в хода на делото бащата да поиска родителските права да бъдат присъдени на него, от инат, ако майката е приела друг човек в живота си (това може ли да е основание да я изкара неспособна да си гледа детето, и да и го вземе).
Предварително се извинявам за малко шантавия въпрос, но незнам как да го обясня по друг начин...
petrova_il
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:19

Re: Родителски права

Мнениеот doxa » 13 Юли 2011, 22:44

Здравейте,
Въпросът Ви въобще не е шантав, а честа социална действителност (за съжаление).
Бащата има право да поиска това, което има право да претендира и майката. По друг начин стоят нещата обаче в съдебна зала. Всяка една от страните, с помощта на своите адвокати, ще се стреми да докаже своите твърдения. Това което описвате, че бащата не полага никакви грижи за детето, не дава издръжка на същото, не поема своята грижа за семейството, злоупотребата с алкохола, фактическата раздяла, ако може да бъде доказано, си е обстоятелство за дълбоко и непоправимо разстройство на брака, от тук и основание за развод. Но остава открит въпросът за вината. Ако тя се претендира, ще следва да бъде доказана. Като последица от всичко това, съдът ще прецени на кого ще предостави родителските права. Това, че майката е „приела друг човек в живота си” , само по себе си не може да бъде основание за предоставяне на родителските права на бащата, или още повече, да я изкарат неспособна да гледа детето си. Този факт, може да има отражение върху установяването на вината за развода. Но има много други неща, които съдът ще трябва да прецени, които са по съществото на делото. Ако това ще допринесе за вашето спокойствие, бих споделил, че с оглед така описаната обстановка и с оглед ниската възраст на детето, в по-голям процент от случаите, правата се предоставят на майката (но това е статистиката, а какво ще реши съда е друг въпрос).
Приятна вечер.
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: Родителски права

Мнениеот petrova_il » 13 Юли 2011, 22:48

ХИЛЯДИ БЛАГОДАРНОСТИ !!!!!!
petrova_il
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:19

Re: Родителски права

Мнениеот Гост. » 13 Юли 2011, 22:55

По това дело е важно дали ответникът ще предяви насрещен иск в срокът за отговор на исковата ви претенция.
Но дори да стори това- едно Постановление ви закриля (майката презумптивно има по-голям родителски капацитет да отгледа едно невръстно, както е написал и колегата).

А по въпроса с родителските права, както неведнъж е казвано, Р е акт на спорна администрация- този въпрос подлежи на преразглеждане( пререшаване) при промяна в обстоятелствата.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Родителски права

Мнениеот namakak » 13 Юли 2011, 23:52

Какво значи неспособна?!
Щом има майчински и законът е отредил ,че тази сума е достатъчна за отглеждане на дете,то значи докато имате прихода и доходи предоставени с документи,то вие сте способна да си отгледате детето.
Колкото до морала,за който се притеснявате,помислете че никога не сте била регистрирана като проститутка или наркоманка или каквото и да е криминално деяние,за да се притеснявате че някой може да се изгаври с вас и да ви отнеме детето.Защото само при и дори във вашия случай,щом детето е при вас,то вие сте решила да се спасявате,то знаете че сте готова и детето си да отгледате без неговата помощ или родителско съдействие.Само поради тези причини е редно дори сама да си отговорите,че един баща който обича детето си ,не би искал да го лиши от тази добродетел-майката.
Я по-смело!На майките това им е чара :wink: Даже и с дете са те харесали,значи си истински човек.
А на квартиранта,ако толкова се притеснява,ще трябва да му плащаш в данъчното 10 те % от 50лв.договорен наем по нотариалната сделка.Спазвайте закона и не се притеснявай,детето има нужда от спокойна и здрава майка.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Родителски права

Мнениеот petrova_il » 14 Юли 2011, 08:18

МНОГО БЛАГОДАРЯ ЗА УСПОКОЯВАЩИТЕ ОТГОВОРИ !!!! :D
petrova_il
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:19

Re: Родителски права

Мнениеот sisi19 » 17 Юли 2011, 14:14

petrova_il-ще се постарая да отговоря на въпроса Ви. Първо, се вбесявам когато някой пита нещо и си вре носа в които няма право да го прави.Ви се явявате кавва случая? Оставете хората сами да преценяват сами за себе си и да питат или се обръщат към този форум по собствено желание.Аман от "добродетели".
Второ, относно въпроса Ви. Всеки един родител може да иска права. Но едно е да искаш, друго е да можеш да ги упражняваш, трето- въпрос на доказване, четвърто - с това което сте описали, считайте го за загубено дело.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Родителски права

Мнениеот doxa » 18 Юли 2011, 14:04

sisi19 написа:[четвърто - с това което сте описали, считайте го за загубено дело.

От къде сте толкова убеден колега!!! Единствено съда, след като разгледа фактите по делото, и фактическите и правни доводи на страните, е компетентен да се произнесе по съществото на спора. НИКОЙ не следва да коментира неща с абсолютна категоричност, още повече, когато въпросът опира до разглеждане и произнасяне от компетентен български съд. И последно, на подобен казус има произнасяне на съда в полза на майка, която любовно съгрешава, и въпреки това съда преценява, че вината е на съпруга
8)
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron