Не се коси и аз не съм я чел
![Embarassed :oops:](./images/smilies/icon_redface.gif)
![Laughing :lol:](./images/smilies/icon_lol.gif)
![Laughing :lol:](./images/smilies/icon_lol.gif)
![Wink :wink:](./images/smilies/icon_wink.gif)
![Cool 8)](./images/smilies/icon_cool.gif)
![Sad :(](./images/smilies/icon_sad.gif)
|
|
gudio написа:И понеже няма да излезна на глава със Седефчева, нали съм прост изпълнител, оставят те да спориш с този:Петко Венедиков написа:94. Положение на третите лица със самостоятелни права. Но какво ще бъде положението, когато имотът е във владение на трето лице, което нито само е учредило ипотеката, нито е правоприемник на учредителя? А учредява ипотека върху един недвижим имот. Този имот се намира във владение на Б, който не го е придобил от А. В такъв случай вън от съмнение трябва да бъде, че решението, издадено по иска на ипотекарпия кредитор срещу А, не може да се привеле в изпълнение срещу Б. Разбира се, обстоятелството, че имотът е във владение на тако¬ва трето лице, не отнема на ипотекарния кредитор възможнос¬тта да се удовлетвори от него, стига само ипотеката да е била действително учредена, т. е. А да е бил собственик на имота. Но в такъв случай ипотекарният кредитор ще трябва да води иск сре¬щу третото лице-владелец на имота. Този иск ще бъде вече чист ипотечен иск, предявен срещу собственика, а не срещу длъжника. Ищецът ще трябва да докаже, че ипотеката е учредена действи¬телно, а за да докаже това, ще трябва да докаже, че учредителят е бил собственик на имота. Ако той докаже това, в такъв случай следва, че ипотеката може да се упражни и срещу третото лице, което владее имота не като правоприемник на учредителя...
gudio написа:Спорът е придобил "по-глобални измерения" - приемаме, че владение наистина е имало 10 год. явно, непрекъсвано и несмущавано, имаме и валидно учредена ипотека от предишния собственик, например на шестата година от началото на владението. Противопоставима ли е ипотеката на владелеца-приобретател по давност ?
REVOLUTION написа: Ами тя няма какво да спори , ами по-скоро ти не чети избирателно.Първо и без да си чел цялата книга става ясно , че тука иде реч за хипотезата , в която 3 л. е установило владение , но все още не е придобил собствеността по давност.
Я виж стр.101-П,Венедиков , Ипотеки , залог привилегии , С.,2000г.
REVOLUTION написа:gudio написа:И понеже няма да излезна на глава със Седефчева, нали съм прост изпълнител, оставят те да спориш с този:Петко Венедиков написа:94. Положение на третите лица със самостоятелни права. Но какво ще бъде положението, когато имотът е във владение на трето лице, което нито само е учредило ипотеката, нито е правоприемник на учредителя? А учредява ипотека върху един недвижим имот. Този имот се намира във владение на Б, който не го е придобил от А. В такъв случай вън от съмнение трябва да бъде, че решението, издадено по иска на ипотекарпия кредитор срещу А, не може да се привеле в изпълнение срещу Б. Разбира се, обстоятелството, че имотът е във владение на тако¬ва трето лице, не отнема на ипотекарния кредитор възможнос¬тта да се удовлетвори от него, стига само ипотеката да е била действително учредена, т. е. А да е бил собственик на имота. Но в такъв случай ипотекарният кредитор ще трябва да води иск сре¬щу третото лице-владелец на имота. Този иск ще бъде вече чист ипотечен иск, предявен срещу СОБСТВЕНИКА, а не срещу длъжника[/b]. Ищецът ще трябва да докаже, че ипотеката е учредена действи¬телно, а за да докаже това, ще трябва да докаже, че учредителят е бил собственик на имота. Ако той докаже това, в такъв случай следва, че ипотеката може да се упражни и срещу третото лице, което владее имота не като правоприемник на учредителя...
Ами тя няма какво да спори , ами по-скоро ти не чети избирателно.Първо и без да си чел цялата книга става ясно , че тука иде реч за хипотезата , в която 3 л. е установило владение , но все още не е придобил собствеността по давност.![]()
Я виж стр.101-П,Венедиков , Ипотеки , залог привилегии , С.,2000г.
gudio написа: Нямам намерение да споря с радиоточки, които по традиция са на мнение, противно на моето в този форум.
gudio написа:REVOLUTION написа: Ами тя няма какво да спори , ами по-скоро ти не чети избирателно.Първо и без да си чел цялата книга става ясно , че тука иде реч за хипотезата , в която 3 л. е установило владение , но все още не е придобил собствеността по давност.
Я виж стр.101-П,Венедиков , Ипотеки , залог привилегии , С.,2000г.
Не, не става ясно за владение без още да е придобита собственост, говори бай Петко за "трето лице със самостоятелни права,... което не е правоприемник на учредилия ипотеката..." (т.е. изразява се "по-абстрактно"
)
И на ст.101 в моето издание е точно пасажът, който си направих труда да сканирам и който копи-пействаш. На стр.102 продължава цитираното от Каранедев.
Както казах, очаквам да тръгнете да ми обяснявате, че не става дума за давност, че не пише за конфискация и т.н. Нямам намерение да споря с радиоточки, които по традиция са на мнение, противно на моето в този форум.
Като сте толкова напред с учебния материал - я ми кажете къде (в кой нормативен акт de lege lata) конфискацията е оригинерен способ, че не ми се търси. Опирате се на този постулат (то в БГ може да си е и някакво позитивно право), хващате две-три решения на ВС на НРБ от 1950-60 г. и оттам - "бам" ипотеката се губела при "оригинерно" придобиване, щото конфискацията била такова придобиване, следователно така ще да е и при придобиване по давност, ама щото през 1950 г. така отсъдили по целесъобразност съдиЙте в НРБ.
REVOLUTION написа: Хехехе много абстрактно , взе в твоя полза.Ние ако сме радиоточка ти си развален грамофон.чл.41 ал.3 ЗДС Държавата придобива недвижимите имоти, отчуждени по този закон, без тежести. Това добре ли е?
Чл. 41. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г., в сила от 16.08.2003 г.) Когато отчуждените имоти са обременени с вещни тежести, се спазват следните правила:
1. дължимото парично обезщетение в частта му до размера на обезпеченото с ипотека вземане се плаща на ипотекарния кредитор, доколкото вземането му не се предшества от друго такова с предимство за удовлетворение;
2. (изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г., в сила от 16.08.2003 г.) при наложена върху имота друга вещна тежест дължимото парично обезщетение се внася в търговска банка и служи за обезпечаване на съответното вземане.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 1996 г., отм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г., в сила от 16.08.2003 г.)
(3) Държавата придобива недвижимите имоти, отчуждени по този закон, без тежести.
REVOLUTION написа:Чета , чета , но виж ти не.
Pink_Floyd написа: Ще ми се да се вглеждаме в същността на пролема и когато сгрешим в разсъжденията си, да признаваме правотота на ответната теза.
gudio написа::wink: Ама остави Мандаринката да си купи тази книжка, бе, ще вземат наследниците на бай Петко да ни съдят за авторски права![]()
Сега, знаеш ли какво ще последва - ще започнат увъртаници в стил "а къде пише за давност, а къде за конфискация"
Да взема да сканирна нещо и от френските си учебничета довечера, а
чл.78 от ЗС - вкл. изтекъл тригодишен срок по ал.2 и чл.13 от Закона за особените залози ? Хваща ли дикиш "мигновената давност" и погасява ли се особеният залог ?
kirile написа:А доколко е действителна ипотеката , ако в последствие се окаже , че е учредена от несобственик и кой и как тогава ще удовлетвори кредитора ?
gudio написа:Т.е. някой някога в НРБказал, че конфискацията е оригинерен способ и хайде - непоклатима аксиома, необорим принцип на (соц
) правото...
gudio написа: Както казах, очаквам да тръгнете да ми обяснявате, че не става дума за давност, че не пише за конфискация и т.н. Нямам намерение да споря с радиоточки, които по традиция са на мнение, противно на моето в този форум.
Бай Петко пише за иск на ипотекарния кредитор срещу СОБСТВЕНИКА. Направи усилие, плъзни "скролера" малко нагоре , оцветил съм ти го специално за теб в червено.
REVOLUTION написа: Точно от факта , че държавата придобива право правото чисто от всякакви тежести е сигурен белег за оригинерно основание. Тъй като ако е деривативно основание , то държавата ще придобива същото право , обременено със същите вещни тежести и ако обезщетението не покрива дълга по ипотеката , какво става тогава
portokal написа: ... защо смята, че придобиването по оригинерен способ не е равно на придобиване без тежести, учредени преди това от предишни собственици, което беше и същината на темата.
|
|
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта