от ch3oh » 09 Дек 2013, 18:32
Липсата на вписване се дължи на обстоятелството, че такава не е била необходима. Сигурно има стотици хиляди подобни жилища. Не казвате, дали жилището е било ведомствено, но основната процедура е била тази:
ПРОДАЖБА НА ДЪРЖАВНИ ЖИЛИЩНИ ИМОТИ, ГАРАЖИ И АТЕЛИЕТА
Чл. 109. (1) По реда и условията на тази глава се продават на граждани жилища от държавния жилищен фонд, държавни гаражи и ателиета.
(2) По условията и реда на тази глава се продават и жилища, гаражи и ателиета, принадлежащи на обществени организации, по тяхно предложение.
(3) Жилища и други обекти, построени съгласно чл. 117, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство , не се продават на граждани по реда и условията, предвидени в тази наредба.
Чл. 110. (1) Не могат да бъдат продавани държавни жилища:
1. (изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) в сгради, чието основно предназначение е да задоволяват административни, стопански, културни и търговски нужди;
2. (изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) в сгради, построени върху терените на промишлени, селскостопански, транспортни, туристически, почивни, здравни и други обекти, когато жилищата са предназначени за настаняване на работници и служители, чиято дейност е пряко свързана с експлоатацията на обектите;
3. (изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) в сгради до три етажа, включително върху терени, предназначени за средно и многоетажно жилищно строителство, или върху терени, отредени за други мероприятия при условията и по реда на Закона за териториално и селищно устройство ;
4. (изм. - ДВ, бр. 71 от 1989 г., бр. 34 от 1990 г.) други жилища, за които е взето решение от Министерството на финансите и Комитета по териториално и селищно устройство, че не подлежат на продажба на гражданите.
(2) (Нова - ДВ, бр. 1 от 1994 г., изм., бр. 40 от 1996 г.) Не могат да бъдат продавани оборотните и резервните жилища.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 1 от 1994 г.) Жилища в сгради с магазини, както и жилища в жилищни блокове, в част от които има административни, складови и други помещения, могат да бъдат продавани.
Чл. 111. (1) Продажбата на жилища от държавния жилищен фонд се извършва от общинските народни съвети по местонахождението на имотите.
(2) Подлежащите на продажба жилища, предоставени на министерствата, другите ведомства, държавните стопански организации и учрежденията, се предават на общинския народен съвет по местонахождението им за извършване на продажбата.
(3) Предходната алинея се прилага и за жилищата, предадени на общинските народни съвети по силата на актове, издадени преди тази наредба, както и за предадените им от министерствата или другите ведомства жилища при запазване на правото да настаняват.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г., бр. 36 от 1984 г., бр. 71 от 1989 г.) Продажбата на ведомствени жилища, включително на жилища, които са предадени за стопанисване на народните съвети, се извършва с разрешение на ръководителя на министерството или ведомството, а когато са предоставени на трудов колектив в стопанската организация - с разрешение на колективния орган за управление, който посочва и купувача.
Чл. 112. Жилища от Държавния жилищен фонд се продават за задоволяване жилищните, здравните и професионалните нужди на гражданите до размерите по Закона за собствеността на гражданите .
Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1989 г.) Преценката за размера на жилището, което може да се продаде от държавата за задоволяване жилищните, професионалните и здравните нужди на отделно семейство (отделен гражданин), се прави от председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, а за ведомствените жилища - от ръководителя на министерството или ведомството, съответно от колективния орган за управление на съответната организация.
Чл. 114. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) Продажбата на жилища от държавния жилищен фонд се извършва изцяло в брой или в брой и заем от Държавната спестовна каса.
Чл. 115. (Изм. - ДВ, бр. 78 от 1980 г., отм., бр. 70 от 1983 г.) .
Чл. 116. Жилища от държавния жилищен фонд могат да бъдат продавани и вещни права върху тях могат да бъдат продавани или учредявани само на жители на населеното място, в което се намират имотите.
Чл. 117. (1) Жилища, заемани от наематели, членове на едно семейство, могат да бъдат продавани на съпруга и съпругата или само на един от съпрузите-наематели.
(2) Жилища, заемани от двама или повече наематели, които са низходящи и възходящи и са отделни семейства по смисъла на чл. 50 от Закона за собствеността на гражданите , при съгласие помежду им могат да бъдат продадени на едно от семействата.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 70 и 77 от 1983 г., бр. 71 от 1989 г.) Жилище, в което са настанени като наематели семействата на низходящи и възходящи или братя и сестри, може да бъде продадено едновременно на тях, евентуално и на членове на техните семейства, в идеални части съобразно постигнатото писмено съгласие, заверено в общинския народен съвет или кметството. Продажбата в тези случаи се извършва едновременно.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г., бр. 71 от 1989 г.) Ако жилището е поделяемо реално съгласно строителните правила и норми, на всеки от наемателите може да бъде продадена заеманата от него реална част от жилището. Продажбите се извършват след преустройството на жилището по надлежния ред.
(5) Вън от случаите по предходните алинеи не могат да бъдат продавани жилища, в които живеят като наематели две или повече семейства по смисъла на чл. 50 от Закона за собствеността на гражданите .
(6) Жилища, в които са свободни отделни помещения, се продават на наемателя на останалата част от жилището, ако той поиска това и жилището отговаря на неговите и на членовете на семейството му жилищни, професионални и здравни нужди по нормите на Правилника за прилагане на Закона за собствеността на гражданите .
Чл. 118. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1978 г., отм., бр. 71 от 1989 г.) .
Чл. 119. (1) Решение за продажба на държавно жилище се взема по искане за покупка на жилището от граждани.
(2) Към молбите на гражданите за покупка на жилища общинският народен съвет прилага служебно:
1. план на жилището, а при продажба на жилище в индивидуална жилищна сграда - и скица на мястото;
2. протокол за оценка на жилището.
(3) Кандидатите за закупуване на жилището представят декларация за трудовото си положение и за своя и на членовете на семейството си брутен месечен доход, а също за притежаваните от тях и членовете на семейството им недвижими имоти.
Чл. 120. Продажбата на жилището се извършва въз основа на заповед на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет.
(Ал. 2 доп. - ДВ, бр. 37 от 1985 г., отм., бр. 19 от 1988 г.) .
Чл. 121. (Изм. - ДВ, бр. 37 от 1985 г.) (1) Въз основа на заповедта за продажбата се сключва договор, подписан от председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет или от определен от него член на изпълнителния комитет и от купувача (купувачите). Преди сключването на договора купувачът е длъжен да внесе цената на жилището изцяло в брой или в брой и заем от Държавната спестовна каса. Ако в шестмесечен срок от съобщението по реда на Гражданския процесуален кодекс за издаването на заповедта за продажба на жилището купувачът не внесе дължимите суми, счита се, че той се отказва от покупката, и преписката се прекратява.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) .
(3) (Отм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) .
(4) Купувачът на жилището придобива право на строеж върху мястото или върху съответната идеална част от него.
(5) Купувачът на жилище в етажна собственост придобива собственост освен върху жилището и върху съответната идеална част от общите части на сградата.
Чл. 122. (1) При продажба на изплащане купувачът изплаща на равни месечни вноски дължимата сума, включваща и лихвите.
(2) Вноските, дължими от купувачи - работници, служители и пенсионери, се удържат от касиер-платците на учрежденията, предприятията и организациите по правилата за събиране на сумите, дължими на Държавната спестовна каса по жилищноспестовни заеми.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1989 г.) Длъжникът дава писмена декларация, че е съгласен с тези удръжки. За тях не се прилагат разпоредбите на чл. 272 от Кодекса на труда и чл. 53 от Закона за пенсиите .
(4) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1989 г.) Вземането се събира от Държавната спестовна каса по местонахождението на имота.
(Ал. 5 и 6 отм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) .
Чл. 123. (Отм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) .
Чл. 124. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) (1) При продажба на жилище от ведомствения жилищен фонд в договора може да се включи задължение за съответния работник или служител с по-малък трудов стаж да работи в социалистическата организация още 10-15 години.
(2) При прекратяване на трудовия договор по вина на работника или служителя преди изтичане на уговорения срок договорът за покупко-продажба на жилището може да бъде развален.
Чл. 125 - 126. (Отм. - ДВ, бр. 70 от 1983 г.) .
Чл. 127. (Изм. - ДВ, бр. 78 от 1980 г.) При условията и по реда на тази глава се продават и имотите, изкупени въз основа на чл. 23 и чл. 26 от Закона за собствеността на гражданите.
(2) При продажбата на имоти по предходната алинея предимство като купувачи имат лицата, които са продали жилищния си имот по реда на глава втора от Закона за собствеността на гражданите .
Чл. 128. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1978 г.) Държавата може да продава ателиета само на лицата, които имат право да притежават ателие по силата на чл. 27, ал. 1 от Правилника за приложение на Закона за собствеността на гражданите .
(Ал. 2 отм. - ДВ, бр. 71 от 1989 г.) .
Чл. 129. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1978 г., бр. 71 от 1989 г.) Продажбата на ателиета и гаражи се извършва въз основа на заповед на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет. Когато ателиетата или гаражите са ведомствени, продажбата се извършва с разрешение на ръководителя на министерството или ведомството, съответно с разрешение на колективния орган за управление на стопанската организация, които посочват и купувача.
Чл. 130. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1978 г., бр. 70 от 1983 г.) Продажбата на ателиета и гаражи се извършва в брой или на изплащане със заем от Държавната спестовна каса.